Իրանում պակիստանյան ավտոբուսի վթարի հետևանքով մոտ 30 մարդ է զոհվել
Առնվազն 28 մարդ է զոհվել, ևս 23-ը վիրավորվել Իրանում Պակիստանից Իրաք մեկնող շիա ուխտավորներ տեղափոխող ավտոբուսի վթարի հետևանքով։ Այդ մասին հաղորդում է Associated Press-ը՝ վկայակոչելով Իրանի արտակարգ իրավիճակների ծառայության ներկայացուցչին: .
«Միջադեպը տեղի է ունեցել չորեքշաբթի գիշերը Իրանի կենտրոնական Յազդ նահանգում»,- գործակալության տարածած տեղեկությունը ներկայացնում է Ինտերֆաքսը։
Նշվում է, որ վթարի ամենահավանական պատճառը կարող էին լինել արգելակների խափանումն ու վարորդի անուշադրությունը։
Ուխտավորները մեկնում էին Իրաք՝ մասնակցելու Արբաինին՝ երթին՝ նվիրված Իմամ Հոսեյնի և նրա 72 կողմնակիցների հիշատակին, ովքեր զոհվել են 680 թվականին Քարբալայի ճակատամարտում: 2024 թվականին Արբաինը տեղի կունենա օգոստոսի 25-26-ը։

Не менее 28 человек погибли и еще 23 получили травмы в Иране в результате крушения автобуса, в котором находились шиитские паломники, направлявшиеся из Пакистана в Ирак, сообщает в среду Associated Press со ссылкой на представителя иранских экстренных служб. Информацию передает Интерфакс.
"Инцидент произошел в ночь на среду в провинции Йезд в центральной части Ирана", - информирует агентство.
Отмечается, что наиболее вероятной причиной аварии мог стать отказ тормозов и невнимательность водителя.
Паломники направлялись в Ирак для участия в Арбаине - шествии в память имама Хусейна и его 72 соратников, которые погибли в битве при Кербеле в 680 году. В 2024 году Арбаин пройдет 25-26 августа.