Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանին 5 տարով կզրկեն պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը որոշում է ընդունել կասեցնել Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի լիազորությունները և զրկել նրան պետական պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից հինգ տարի ժամկետով։
Արդարադատության նախարարության խոսնակ Նորայր Շողիկյանը Panorama.am-ին ասաց, որ Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը հրավիրվել է ՀՀ ԱՆ Պրոբացիայի ծառայության գրասենյակ, ներկայացել է հաշվառման։ Նրան տրվել է դատական երեք ակտ, ըստ որի՝ նա տուգանվել է 700 հազար դրամով, պետք է անցնի 1,6 տարի փորձաշրջան, 5 տարի չի կարող զբաղեցնել պետական պաշտոններ։
24News-ը գրում է, որ քրեական գործը, որի շրջանակներում մեղավոր է ճանաչվել Առուշանյանը, վերաբերվում է «պաշտոնեական դիրքը չարաշահելուն, ինքնիրավչությանը, ինչպես նաև դիտավորությամբ այլ մարդու առողջությանը վնաս պատճառելուն»։
Այս թեմայի շուրջ 24News-ը փորձել է զրուցել Առուշանյանի հետ, սակայն նա չի պատասխանել հեռախոսազանգերին։

Аруш Арушанян не сможет занимать государственные должности в ближайшие 5 лет
Антикоррупционный суд Армении вынес решение о приостановлении полномочий мэра города Горис Сюникской области Армении Аруша Арушаняна и лишении права занимать государственные должности сроком на 5 лет.
Пресс-секретарь министерства юстиции РА Норайр Шогикян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что мэр Гориса Аруг Арушанян был вызван в офис Службы пробации Минюста РА, встал на учет.
Ему было предоставлено три судебных акта, согласно которым он оштрафован на 700 тысяч драмов, должен пройти 1,5 года испытательного срока, а также не может занимать государственные должности в течение 5 лет.
Сайт 24News пишет, что уголовное дело, в рамках которого Арушанян был признан виновным, касается злоупотребления служебным положением, самоуправства, а также умышленного причинения вреда здоровью другого человека
В связи с этим редакция 24News пыталась побеседовать с Арушаняном, однако он не отвечает на телефонные звонки.