ՄԱԿ-ի կլիմայական COP29 կոնֆերանսում, որը կանցկացվի նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում, Ադրբեջանը կոչ է անում դադարեցնել հրադադարն ամբողջ աշխարհում։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է երկրի էներգետիկայի փոխնախարար Էլնուր Սոլթանովը։
«Կլիմայի և խաղաղության փոխհարաբերությունները նույնպես Ադրբեջանի առաջարկների թվում են։ COP29-ում մենք կոչ կանենք դադարեցնել կրակը ողջ աշխարհում, ինչպես Օլիմպիական խաղերում», - ասել է փոխնախարարը՝ Anadolu լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ համաժողովում քննարկվելիք կարևոր հարցերից մեկը Փարիզի համաձայնագրի 6-րդ հոդվածով ածխածնի առևտրի խոչընդոտների վերացումն է։ Բացի այդ, նախատեսվում է քննարկել կլիմայի ֆինանսավորման, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների, զբոսաշրջության, թվայնացման, կանաչ քաղաքների և մարդկային ռեսուրսներին վերաբերող հարցեր։
Սոլթանովն ասել է, որ Ադրբեջանը COP29-ին կհյուրընկալի մոտ 80 հազար հյուրի։
«Տարբեր օրերին տարբեր թվով հյուրեր կգան ու կլքեն երկիրը»,- պարզաբանեել է նա։
«Մենք ունենք ենթակառուցվածք, որը թույլ է տալիս օրական ընդունել մոտ 40 հազար հյուր։ Աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարներին ուղարկվել է հրավեր։ 50-ն արդեն հաստատել են իրենց մասնակցությունը։ Ակնկալում ենք, որ այս թիվը կաճի։ Հայաստանը նույնպես հրավիրված է»,- հավելել է նա։

В Баку подтвердили приглашение Армении на СОР29
Азербайджан на климатической конференции ООН СОР29, которая пройдет в Баку 11-22 ноября, призовет к прекращению огня во всем мире. Об этом сообщил замминистра энергетики страны Эльнур Солтанов, информацию передает ТАСС.
"Взаимосвязь между климатом и миром также входит в число предложений Азербайджана. На COP29 мы будем призывать к прекращению огня во всем мире, как и на Олимпийских играх", - сказал замминистра в интервью информационному агентству Anadolu.
По его словам, одним из важных вопросов, которые предстоит обсудить на конференции, является устранение барьеров для торговли квотами на выбросы углерода в рамках статьи 6 Парижского соглашения. Кроме того, планируется обсудить вопросы климатического финансирования, энергетики, сельского хозяйства, водных ресурсов, туризма, цифровизации, зеленых городов и человеческих ресурсов.
Солтанов сообщил, что Азербайджан примет на COP29 около 80 тыс. гостей. В разные дни в страну будут приезжать и уезжать разное количество гостей, уточнил он. "У нас есть инфраструктура, позволяющая принимать около 40 тыс. гостей в день. Приглашения были разосланы всем главам государств мира. Свое участие подтвердили более 50 глав государств и правительств. Мы ожидаем, что это число увеличится. Приглашена также Армения",- подчеркнул он.