Իրանը ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու հայտ է ներկայացրել
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում քննարկվել է Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու Իրանի Իսլամական Հանրապետության խնդրանքը։ Այդ մասին հայտնում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից։
Այս հարցի շուրջ խորհրդակցությունները տեղի են ունեցել 2024 թվականի օգոստոսի 19-ին տեսակոնֆերանսում՝ ինտեգրման և մակրոէկոնոմիկա հարցերի նախարարի Սերգեյ Գլազևի նախագահությամբ։
ԵԱՏՄ անդամ երկրները ներկայացված էին արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով։ Իրանական պատվիրակությունը գլխավորում էր արտաքին գործերի նախարարության բազմակողմ տնտեսական համագործակցության վարչության գլխավոր տնօրեն Սեյեդ Ջալալեդդին Ալավի Սաբզևարին։
Խորհրդակցության մասնակիցները նշել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև առևտրատնտեսական համագործակցության առաջանցիկ զարգացումը և ողջունել են երկրի մտադրությունը՝ համաձայն ԵԱՏՄ կանոնակարգի նախաձեռնել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու ընթացակարգը:
Օտարերկրյա գործընկերոջը նման կարգավիճակ շնորհելու մասին որոշումը կայացնում են Միության անդամ պետությունների ղեկավարները Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում։

Иран заинтересован в получении статуса государства – наблюдателя при ЕАЭС
Запрос Исламской Республики Иран о получении статуса государства – наблюдателя при Евразийском экономическом союзе рассмотрен в штаб-квартире Евразийской экономической комиссии, сообщается на сайте ЕЭК.
Консультации по этому вопросу состоялись 19 августа 2024 года в формате видеоконференции под председательством Министра по интеграции
и макроэкономике Сергея Глазьева. Государства – члены ЕАЭС были представлены на уровне заместителей министров иностранных дел. Иранскую делегацию возглавил генеральный директор Департамента многостороннего экономического сотрудничества Министерства иностранных дел Сейед Джалаладдин Алави Сабзевари.
Участники консультаций отметили поступательное развитие торгово-экономического сотрудничества государств – членов ЕАЭС и Исламской Республикой Иран и приветствовали намерение страны инициировать процедуру получения статуса государства – наблюдателя при ЕАЭС в соответствии с Положением о статусе государства – наблюдателя при ЕАЭС.
Решение о предоставлении зарубежному партнеру такого статуса принимается главами государств – членов Союза на заседании Высшего Евразийского экономического совета.