Իրանում պատմել են, թե ինչպիսին կլինի Իսրայելին ուղղված պատասխան հարվածը
Իրանը կարող է համակարգված օդային հարված հասցնել Իսրայելին՝ ի պատասխան ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի սպանության։ Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ում Իսլամական Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունը, որի խոսքերը փոխանցել է The Wall Street Journal-ը։
Նա ընդգծել է, որ Իրանի պատասխանի ժամկետները, պայմաններն ու բնույթը մանրակրկիտ հաշվարկվելու են առավելագույն անակնկալ հասցնելու համար։
«Հնարավոր է՝ երբ նրանց աչքերը սևետված կլինի երկնքին և ռադարների էկրաններին, նրանք անակնկալի կգան գետնի վրա, կամ գուցե նույնիսկ երկուսի համադրմամբ», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Մշտական առաքելությունն ընդգծել է, որ Թեհրանն իր գործողություններով չի ծրագրում խափանել Գազայի հատվածում հակամարտությունը լուծելու բանակցությունները։
«Իրանի պատասխանը ճշգրտվելու է, որպեսզի խուսափեն հետևանքներից, որոնք կարող են ազդել կողմերի միջև բանակցությունների ընթացքի վրա»,-«Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ այդ մասին ասվում է հայտարարության մեջ։

В Иране заявили, что могут ударить по Израилю с земли и воздуха одновременно
Иран может нанести скоординированный воздушно-наземный удар по Израилю в ответ на ликвидацию главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании. Об этом сообщили в постпредстве Исламской Республики в ООН, пишет Газета.ру со ссылкой на The Wall Street Journal.
Там подчеркнули, что время, условия и характер ответа Ирана будут тщательно просчитаны, чтобы достичь максимальной внезапности.
«Возможно, когда их взгляды будут прикованы к небу и экранам радаров, они будут застигнуты врасплох на земле или, может быть, даже сочетанием того и другого», — говорится в заявлении.
В то же время в постпредстве подчеркнули, что своими действиями Тегеран не планирует срывать переговоры по урегулированию конфликта в секторе Газа. Ответ Ирана будет будет выверенным, чтобы избежать последствий, которые рискуют повлиять на ход переговоров между сторонами, подчеркивается в заявлении.