Այսօրվա իշխանությունները տանում են երրորդ հանրապետության կործանման. Արթուր Խաչատրյան
«Այսօրվա իշխանությունները տանում են երրորդ հանրապետության կործանմանը»,- Անկախության Հռչակագրի 34-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավորների հավաքին ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նա նշեց, որ այս Հայաստանի Հանրապետության հիմքը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություններ էին։
«Դա է եղել մեր պետության հիմքը։ Այսօր Հայաստանի իշխանությունները փորձում են սեպ խրել արցախահայության և ափյուռքահայության միջև, փորձում են պառակտել մեր ազգը, գլոբալիզացիայի հոսանքներին գերի դարձնել  և վերջիվերջ ջնջել հայկակականությունը»,- ասաց Ա.Խաչատրյանը։
Նա ընդգծեց, որ այսօր նշելով Անկախության հռչակագրի 34-ամյակը, ուղերձ են հղում, որ ոչ, հայ ժողովուրդն ունի համահայկական նպատակներ, հայոց պետականությունը Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության վերամիավորումը ունենիշ հռչակող պետություն է  և այդ ընթացքից հնարավոր չէ մեզ շեղել։
«Պետությունը, պետականությունը շատ թանկ հաճույք է։ Հազարավոր ազգերից մոտ 250 ազգ ունենք այդ երջանկությունը, առավելությունը։ Բոլոր այն պնդումները, թե ինչքան պետք է պայքարենք, երբ ենք ապրելու, ընդամենը պետականությանը կործանման տանող գաղափարախոսություն, փիլիսոփայությունը է»,- ասաց Ա. Խաչատրյանը։

Артур Хачатрян: Сегодняшние власти Армении ведут к гибели третьей республики
«Сегодняшние власти ведут к гибели третьей Республики», – заявил депутат фракции НС «Айастан» Артур Хачатрян в ходе Собрания депутатов Верховного совета РА, приуроченного к 34-й годовщине принятия Декларации о независимости.
Он отметил, что основой этой Республики Армения являлись Республика Армения и Нагорно-Карабахская Республика (НКР).
«Это была основа нашего государства. Сегодня власти Армении пытаются вбить клин между армянами Арцаха и армянами Диаспоры, пытаются разделить нашу нацию, сделать ее пленницей течений глобализации и окончательно стереть армянскую идентичность», – отметил А. Хачатрян.
Он подчеркнул, что сегодня, отмечая 34-ю годовщину принятия Декларации о независимости, выступаю с посланием: у армянского народа есть всеармянские цели, армянская государственность – это государство, которое провозглашает воссоединение Республики Арцах и Республики. Армении, и отвлечь нас от этого процесса невозможно.
«Государство, государственность – это очень дорогое удовольствие. Из тысяч стран около 250 стран имеют такое счастье и преимущество. Все эти утверждения о том, сколько нам придется бороться, когда мы будем жить, — это всего лишь идеология и философия, ведущие к разрушению государства», – отметил А. Хачатрян.