Այսօր Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել նոր կարևոր առաքելության մեջ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով բարեկամական կապերի, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում ամուր գործընկերության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու երկուստեք պատրաստակամությունը: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա ծրագրերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անխախտելիության առնչությամբ ԻԻՀ հաստատուն դիրքորոշումը:

Сегодня министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Сейедом Аббасом Арагчи. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно информации, Арарат Мирзоян поздравил А. Арагчи со вступлением в должность и пожелал удачи в новой важной миссии.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с повесткой двусторонних отношений между Арменией и Ираном, подчеркнув готовность обеих сторон прилагать постоянные усилия для дальнейшего укрепления дружественных связей и прочного партнерства в сферах, представляющих взаимный интерес. Были упомянуты предстоящие программы.
Глава МИД РА отметил, что армянская сторона высоко оценивает твердую позицию Республики Иран относительно нерушимости суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.