Վրաստանի խորհրդարանը կարող է դառնալ միակուսակցական
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն չի բացառել, որ եթե ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության պատգամավորների մանդատները չեղարկվեն, հոկտեմբերի 26-ին կայանալիք ընտրություններից հետո խորհրդարանը կարող է դառնալ միակուսակցական։
«Այսօր Մոլդովայի խորհրդարանը գործնականում միակուսակցական է, բայց ոչ ոք դրա մասին չի խոսում»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ ասել է Կոբախիձեն։
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը կանխատեսում է, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով երկրի օրենսդիր մարմնում կհայտնվեն միայն երկու կուսակցություններ՝ իշխող «Վրացական երազանքը-Ժողովրդավարական Վրաստանը» և «Միացյալ ազգային շարժումը»։
Կոբախիձեն ուրբաթ օրը ավելի վաղ ասել էր, որ նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի կողմից հիմնադրված «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության անդամները կզրկվեն պատգամավորական մանդատներից այն բանից հետո, երբ քաղաքական միավորումն հակասահմանադրական ճանաչվի:

Кобахидзе: Парламент Грузии может стать однопартийным
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе не исключил, что в случае аннулирования мандатов депутатам оппозиционной партии «Единое национальное движение», парламент после выборов 26 октября может стать однопартийным, сообщает ТАСС.
«Сегодня парламент Молдовы практически однопартийный, однако об этом никто не говорит. Ничего не происходит. Парламент Молдовы практически однопартийный, однако все его приветствуют. То же самое произойдет и в Грузии», – сказал Кобахидзе журналистам.
Глава грузинского правительства прогнозирует, что по итогам парламентских выборов в законодательный орган страны попадут лишь две партии - правящая «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» и «Единое национальное движение».
Кобахидзе ранее в пятницу заявил, что депутаты парламента Грузии от Единого национального движения, основанного экс-президентом Михаилом Саакашвили, будут лишены депутатских мандатов после признания политического объединения неконституционным.