Երևանի նորակառույց «Վերածնունդ» թաղամասի բնակիչները փակել են Մոնթե Մելքոնյան փողոցը
Երևանի «Վերածնունդ» երիտասարդական ավանի բնակիչները փակել են Մոնթե Մելքոնյան փողոցը՝ իրենց բողոքը հայտնելով հետիոտնային անցումների հարցի վերաբերյալ։ Թաղամասն արդեն բնակեցված է, բայց հարակից փողոցներում հետիոտնային անցումներ չկան, իսկ քաղաքապետարանը, բնակիչների խոսքով, հստակ չի պատասխանում, թե երբ կլուծի հարցը։
«3-4 ամիս ապրում ենք այս թաղամասում, տանից դուրս գալը ոտքով անհնար է։ Խանութները մոտ չեն, նույնիսկ մեկ հաց առնելու համար ստիպված ենք փողոց անցնել չթույլատրված վայրով»,- ասաց բնակիչներից Մարիամ Կարապետյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ Երևանի քաղաքապետարանից ասել են՝ առաջիկա 20 օրվա ընթացքում կլինի հետիոտնային անցում, նա նշեց. «Դա փողոցի ավելի լայն հատվածում է լինելու, մեզ հարմար չէ։ Կարծեք՝ ավելի շատ «Երևան պարկի» այցելուների համար է»։
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից ասաց, որ այս ակցիայով փորձում են քնից արթնացնել քաղաքային իշխանությանը, որպեսզի այս թաղամասի բնակիչներից ստացած դիմումներին, բողոքներին արձագանքեն։
«Մենք պահանջում ենք մինչև սեպտեմբերի 1-ը մեր նշած հատվածում լինի զեբրա, կանչով լուսացույց, իսկ արդեն հետագա ամիսներին ստորգետնյա, կամ վերգետնյա անցում»,- ասաց ակցիայի մասնակիցը։

Жители молодежного квартала Еревана «Возрождение» перекрыли улицу Монте Мелконяна выразив недовольство проблемой пешеходных переходов. Микрорайон уже заселен, но пешеходных переходов на прилегающих улицах нет, а муниципалитет, по словам жителей, не дает четкого ответа, когда решит вопрос.
«3-4 месяца как живем в этом квартале, и невозможно передвигаться. Магазины находятся далеко, для того, чтобы купить хлеб приходится переходить улицу в неположенном месте», – отметила одна из жительниц квартала Мариам Карапетян.
На замечание журналиста, что в мэрии Еревана заявили, что в ближайшие 20 дней появится пешеходный переход, она отметила: «Это запланировано на более широком участке дороги, нам там неудобно. Кажется, этот пешеходный переход предназначен больше для посетителей “Ереван-парка”».
Другой участник акции отметил, что этой акцией они пытаются разбудить городские власти, чтобы они отреагировали на заявления и жалобы, поступившие от жителей этого района.
«Мы требуем, чтобы к 1 сентября на указанном нами участке был пешеходный переход, светофор, а в последующие месяцы – подземный или надземный переход», – отметил участник акции.