ՀԲԸՄ նախագահը Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցով դիմել  է Բլինքենին
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանը նամակ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին՝ կոչ անելով ապահովել Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ գերիների ազատ արձակումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀԲԸՄ նախագահի նամակում ասված է․ «Հարգելի՛ պետքարտուղար Բլինքեն,Որպես Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ)՝ աշխարհի խոշորագույն, շահույթ չհետապնդող համահայկական կազմակերպության (կենտրոնատեղին՝ Նյու Յորք) նախագահ՝ նախ և առաջ ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցություններին նպաստելու Ձեր ջանքերի համար։
2024 թվականի հունիսի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում Դուք հայտարարեցիք, որ Միացյալ Նահանգները հանձնառու է աջակցել ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության համաժողովի բարեհաջող անցկացմանը (COP29), որը տեղի է ունենալու այս նոյեմբերին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում: Այդ նպատակով Դուք Ադրբեջանին հորդորեցիք հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին ու հանձնառություններին և ազատ արձակել անարդարացիորեն կալանավորված բոլոր անձանց և դա անել անհապաղ: Այս զրույցը երկու ամիս առաջ էր։
Կալանավորների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հստակ և հետևողական դիրքորոշումը ևս մեկ անգամ հնչել է նաև Ձեր խոսնակի կողմից ընդամենը երկու շաբաթ առաջ։Ես խոսում եմ ՀԲԸՄ-ի՝ աշխարհով մեկ սփռված բազմաթիվ անդամների, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ում բնակվող հայության անունից՝ բարձրաձայնելով մեր ահագնացող անհանգստությունն առ այն, որ Ձեր խոսքերն անուշադրության են մատնվել և շարունակվելու են անտեսվել: Հատկանշական է, որ հայ գերիների, այդ թվում՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) կառավարության նախկին ութ անդամների մոտալուտ ազատ արձակման վերաբերյալ որևէ լուր չի շրջանառվում։
Նրանք ձերբակալվել էին անցած սեպտեմբերին ադրբեջանական ռազմական հարձակումից հետո՝ ավելի քան 120,000 հայերի հետ միասին Արցախը պարտադրված լքելու ճանապարհին։ Մեկ օրում ձերբակալվեցին Հանրապետության երեք նախկին նախագահները՝ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, ինչպես նաև այլ նախկին պաշտոնյաներ Դավիթ Բաբայանը, Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Իշխանյանը և Դավիթ Մանուկյանը։ Նույն իրավիճակի զոհ դարձավ նաև Արցախի նախկին պետնախարար և ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության նախկին անդամ Ռուբեն Վարդանյանը, ով մեր կարկառուն բարերարներից է և ահռելի ներդրում ունի Հայաստանի և միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունների մեջ:Նույնքան մտահոգիչ է այն փաստը, որ մի շարք հայ ռազմագերիներ շարունակում են մնալ կալանքի տակ, որն արվում է նրանց ազատ արձակելու՝ 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից ստորագրված փաստաթղթի խախտմամբ:
Անորոշ է նաև անհայտ թվով քաղաքացիական գերիների հարցը: Այս բանտարկյալները շարունակում են կալանքի տակ մնալ ներպետական ​​և միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ակնհայտ խախտմամբ, որոնցից մեծապես կախված է տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը, և որոնց Ադրբեջանն անդամ երկիր է հանդիսանում։
Յուրաքանչյուր օրն օրհասական է այս երիտասարդ հայ զինվորների կյանքի համար, որոնց ընտանիքները շուրջ չորս տարի է սպասում են նրանց ապահով վերադարձին: Այս բանտարկյալների ազատ արձակումը կենսական նշանակություն ունի խաղաղության հաստատման գործում:Անշուշտ, այս նոյեմբերին Բաքվում COP29-ի անցկացումը, առավել ևս այն «խաղաղության COP» ներկայացնելու Ադրբեջանի նկրտումները, լրջորեն կխաթարվեն, եթե բանտարկյալները շարունակեն մնալ կալանքի տակ: Եվ մենք բոլոր հիմքերն ունենք ենթադրելու, որ եթե նրանք ազատ չարձակվեն մինչև COP29-ը, ապա, միանշանակ, ազատ չեն արձակվի նաև դրանից հետո, երբ նախագահ Ալիևն այլևս շարժառիթ չունենա դա անելու համար։Ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները գործադրի իր առաջնորդությունը՝ պահպանելու տիրող աշխարհակարգը, հատկապես՝ ներկայիս մեծաթիվ հակամարտությունների պարագայում, որոնք ամբողջ աշխարհում վիճարկում են խաղի կանոնները:
Ամերիկայի՝ որպես ազատ աշխարհի առաջնորդի համբավը, կարծես, վտանգված է` անմեղ կյանքեր խլող մեծաքանակ պատերազմների և թշնամական ագրեսիայի պայմաններում: ԱՄՆ-ի և ամբողջ աշխարհի հայությունը շարունակում է խորապես մտահոգված մնալ իրենց հայրենակիցների ճակատագրերով, ովքեր չափազանց երկար ժամանակ է, ինչ գերության մեջ են: Մենք երախտապարտ կլինենք տեղեկանալ այս հարցի շուրջ զարգացումներին, մասնավորապես, թե որքանով են Ձեր ջանքերը նպաստում Ադրբեջանից բոլոր հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակմանը:Երախտապարտ եմ Ձեր ուշադրության համար»։

Перч Седракян направил письмо Блинкену: он призвал его обеспечить освобождение всех армянских пленных в Баку
Президент Армянского Всеобщего Благотворительного Союза (АВБС) Перч Седракян направил письмо госсекретарю США Энтони Блинкену, призывая его обеспечить освобождение всех армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.
Как передает Арменпресс, в письме президента АВБС говорится:
«Уважаемый государственный секретарь Блинкен,
Как президент Армянского всеобщего благотворительного союза (АВБС), крупнейшей в мире некоммерческой панармянской организации (штаб-квартира в Нью-Йорке), я прежде всего хотел бы выразить благодарность за Ваши усилия по содействию мирным переговорам между Азербайджаном и Арменией.
20 июня 2024 года в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Вы заявили, что США привержены поддержке успешного проведения Конференции ООН по изменению климата (COP29), которая состоится в ноябре этого года в Баку, столице Азербайджана. С этой целью Вы призвали Азербайджан придерживаться международных обязательств по защите прав человека и освободить всех несправедливо задержанных лиц, и сделать это незамедлительно. Этот разговор был два месяца назад. Четкая и последовательная позиция США в отношении задержанных была подтверждена Вашим представителем всего две недели назад.
Я говорю от имени многих членов АВБС по всему миру, в частности - армян, живущих в Соединенных Штатах, выражая нашу растущую обеспокоенность тем, что Ваши слова были и будут игнорироваться.
Примечательно, что новостей о скором освобождении армянских пленных, в том числе восьми бывших членов правительства Арцаха (Нагорного Карабаха), нет. Они были арестованы после азербайджанского военного наступления в сентябре прошлого года, что вынудило их покинуть Арцах вместе с более чем 120 тысячами армян. В течение одного дня были арестованы трое бывших президентов республики - Араик Арутюнян, Бако Саакян, Аркадий Гукасян, а также другие бывшие чиновники - Давид Бабаян, Левон Мнацаканян, Давид Ишханян и Давид Манукян. Жертвой той же ситуации стал Рубен Варданян, бывший государственный министр Арцаха и бывший член Центрального правления АВБС, который является одним из наших убежденных филантропов и внес огромный вклад в армянские и международные гуманитарные инициативы.
Столь же тревожным является тот факт, что ряд армянских военнопленных продолжают оставаться под стражей, что делается в нарушение подписанного Азербайджаном в 2020 году документа об их освобождении. Неопределенным также является вопрос о неизвестном количестве гражданских заключенных. Эти заключенные продолжают оставаться под стражей, что является явным нарушением внутреннего и международного права, включая Международный пакт о гражданских и политических правах и Европейскую конвенцию о правах человека, от которых во многом зависят мир и стабильность в регионе и государством-членом которых является Азербайджан. Каждый день является судьбоносным для жизни этих молодых армянских солдат, чьи семьи ждут их благополучного возвращения почти четыре года. Освобождение этих заключенных жизненно важно для установления мира.
Конечно, проведение COP29 в Баку в ноябре этого года, не говоря уже об амбициях Азербайджана представить ее как «COP мира», будет серьезно подорвано, если заключенные останутся под стражей. И у нас есть все основания полагать, что, если заключенные не будут освобождены до COP29, они наверняка не будут освобождены и после него, так как у президента Алиева больше не будет мотивации делать это.
Настало время Соединенным Штатам проявить свое лидерство, чтобы сохранить существующий мировой порядок, особенно с учетом множества сегодняшних конфликтов, бросающих вызов правилам игры во всем мире. Репутация Америки как лидера свободного мира, похоже, находится под угрозой на фоне множества войн, враждебности и агрессии, уносящей невинные жизни.
Армяне в США и во всем мире продолжают оставаться в глубокой обеспокоенности судьбой своих соотечественников, которые уже слишком долго находятся в плену. Мы будем признательны узнать о развитии событий по этому вопросу, в частности - о том, в какой степени Ваши усилия способствуют немедленному освобождению всех армянских пленных из Азербайджана.