Պուտինն ու Ալիևը հեռախոսով քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը
13:34 28/08/2024
Այսօր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև։ Այս մասին հայտնում են Կրեմլից։
Նշվում է, որ Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են  Անդրկովկասում տիրող իրավիճակը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստման, սահմանի սահմանազատման և սահմանազատման, երկու պետությունների միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր։
«Այդ կապակցությամբ ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը  շարունակել աջակցել Բաքվին և Երևանին կարգավորման համար փոխընդունելի  լուծումներ մշակելու հարցում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Պուտինը և Ալիևը գոհունակություն են հայտնել ՌԴ նախագահի՝ վերջերս Ադրբեջան կատարած պետական այցի հաջող արդյունքների կապակցությամբ։

Кремль: С российской стороны подтверждена готовность и далее оказывать всё возможное содействие Баку и Еревану
13:35 28/08/2024
Состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, сообщается на сайте Кремля.
Лидеры выразили удовлетворение успешными итогами недавнего государственного визита Президента России в Азербайджан. Отмечено, что последовательная реализация достигнутых в ходе переговоров договоренностей будет способствовать дальнейшему углублению российско-азербайджанских отношений союзничества и партнерства.
Продолжено обсуждение различных аспектов текущей ситуации в Закавказье, включая вопросы подготовки азербайджано-армянского мирного договора, делимитации и демаркации границы, и разблокирования транспортных коммуникаций между двумя государствами. В этой связи с российской стороны подтверждена готовность и далее оказывать всё возможное содействие Баку и Еревану в выработке соответствующих взаимоприемлемых решений.
Условлено о продолжении личных контактов.