Ռուսական կողմը հաստատակամորեն հավատարիմ է շարունակելու և զարգացնելու երկկողմ համագործակցությունը. ՌԴ դեսպանատուն
16:45 29/08/2024
ՌԴ Դեսպանատունը հայտարարություն է տարածել1997 թ. ՌԴ-ի և ՀՀ-ի միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագի ստարգրման առթիվ.
«1997 թվականի օգոստոսի 29-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրվել է Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագիր։
Այս փաստաթուղթը սահմանեց մեր միջպետական հարաբերությունների սկզբունքներն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև կարևոր հանգրվան դարձավ իրական դաշնակցային ոգով երկկողմ գործընկերության կառուցման գործում։
Մասնավորապես, Ռուսաստանը և Հայաստանը պայմանավորվել են ընարավորինս ամրապնդել ավանդական բարեկամական հարաբերությունները և համակողմանի համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, գիտական, մշակութային և այլ ոլորտներում։ Մեր երկրները նաև պարտավորվել են համագործակցել կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում ինչպես Անդրկովկասյի տարածաշրջանում, այնպես էլ ողջ աշխարհում։
Ռուսական կողմը հաստատակամորեն հավատարիմ է շարունակելու և զարգացնելու երկկողմ համագործակցությունը 1997 թվականի համաձայնագրում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Посольство РФ: Российская сторона твердо настроена продолжать двустороннее сотрудничество на принципах, закрепленных в договоре 1997 года
17:11 29/08/2024
29 августа 1997 года был подписан Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения, говорится на странице Посольства РФ в РА в соцсети Facebook.
«Этот документ определил принципы и приоритеты наших межгосударственных отношений, а также стал важной вехой в построении двустороннего партнерства в духе подлинного союзничества.
В частности, Россия и Армения договорились всемерно укреплять традиционные отношения дружбы и всестороннего сотрудничества в политической, экономической, военной, научной, культурной и других областях. Наши страны также обязались взаимодействовать в деле повышения стабильности и безопасности как в Закавказском регионе, так и во всем мире.
Российская сторона твердо настроена и далее продолжать и развивать двустороннее сотрудничество на принципах, закрепленных в договоре 1997 года», – говорится на странице посольства.