Բանակի համար ռեսուրսները պետք է ճիշտ թիրախների ուղղել, այլ ոչ թե բանակը փորձադաշտի վերածել. Աբրահամյան
09:27 29/08/2024
«Զինված ուժերում իրականացվող վարժական հավաքների նպատակների և դրա առանձնահատկությունների մասին բազմաթիվ առիթներով խոսել եմ:
Այն, որ օրենսդրությամբ նախատեսված հավաքների սահմանումը չի համապատասխանում իրականացվող գործընթացին, դա միայն հարցի մի կողմն է»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, եթե խնդիրը սահմանագծի պահպանության իրականացումն է և ուսուցման, հմտությունների կատարելագործման ժամանակի մեծ մասը իրականում նախատեսված է մարտական հերթապահության համար, ապա պետք էլ դա սահմանվի օրենքով:
«Երկրորդ, սահմանային անվտանգության և մարտական հերթապահությունից բխող խնդիրները պետք է առաջնահերթ լուծել կանոնավոր բանակի միջոցով, իսկ դրա համար ռեսուրսները պետք է ճիշտ թիրախների ուղղել, այլ ոչ թե բանակը փորձադաշտի վերածել:
Մեկ այլ կարևոր խնդիր, որն անընդհատ քաղաքացիների դժգոհության առիթին է հանգեցնում:
Վարժական հավաքների մասնակցության որոշման հարցը, որը օրենքով մասնակի է կարգավորվում, իսկ արդարության սկզբունքներն ամբողջությամբ խախտված են:
Եթե վարժական հավաքները ռազմական ունակությունները կատարելագործելու և վերապատրաստելու նպատակ են հետապնդում, ապա ի՞նչ տրամաբանությամբ են հավաքների կանչվում 44-օրյա պատերազմի մասնակիցները:
Հասկանալի է չէ՞, որ 44-օրյայի ակտիվ մասնակիցները կամ այդ ժամանակահատվածում ծառայած քաղաքացիները «մարզավիճակում» են և նրանց հետ նոր ուսուցման ծրագրերը, որոշ բացառություններով, ակտուալ չեն:
Սա հատկապես այն պարագայում, որ կան քաղաքացիներ, որոնք 44-օրյա պատերազմին չեն զորակոչվել կամ տարբեր պատճառներով չեն ներկայացել, իսկ վարժական հավաքներ կա´մ ընդհանրապես չեն անցել կա´մ անցել են 10-15 տարի առաջ:
Ստացվում է, որ ո´չ վարժական հավաքի բուն խնդիրներն ամբողջությամբ չեն ծառայում իրենց նպատակին, ո´չ էլ արդարության և տրամաբանության սկզբունքն է գործում:
Դեռ չեմ խոսում ռեսուրս «քերելու» և կոռուպցիոն հնարավոր անցքերի ու ռիսկերի մասին»,- գրել է Աբրահամյանը։

Т. Абрамян: Ресурсы следует направлять на правильные цели, а не превращать армию в полигон
Cекретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Я многократно говорил о целях и особенностях тренировочных сборов, проводимых в ВС.
То, что определение тренировочных сборов, предусмотренное законодательством, не соответствует реализуемому процессу, является лишь частью вопроса».
По его словам, если вопрос в охране границ и большая часть времени на обучение и отработку навыков фактически предназначена для боевого дежурства, тогда это должно быть предусмотрено законом.
«Во-вторых, проблемы, связанные с охраной границ и боевым дежурством, должны решаться в первую очередь через регулярную армию, причем для этого ресурсы следует направлять на правильные цели, а не превращать армию в полигон.
Еще один важный вопрос, который постоянно вызывает недовольство граждан. Вопрос принятия решения об участии в тренировочных сборах частично регулируется законом, а принципы справедливости полностью нарушены.
Если учебные сборы направлены на совершенствование и переподготовку воинских способностей, тогда по какой логике участников 44-дневной войны вызывают в сборы?
Разве не ясно, что активные участники 44-дневной войны или граждане, служившие в тот период, находятся “в форме” и новые программы обучения с ними, за некоторыми исключениями, не актуальны.
Особенно это в том случае, когда есть граждане, которые не были призваны на 44-дневную войну или не явились по разным причинам, а также либо вообще не участвовали в сборах, либо проходили 10-15 лет назад.
Получается, что ни проблемы сборов в полной мере не служат своей цели, ни принцип справедливости и логики не работает.