«Սպայկա» ընկերությունը ստացել է արտոնյալ պայմաններ, ինչն առաջացրել է շուրջ 800 վարորդի դժգոհությունը. Գառնիկ Դանիելյան
16:07 29/08/2024
«Շուտով խաղողի մթերման սեզոնն է սկսում, սակայն, խաղողագործներից շատերն ահազանգում են, որ մինչ օրս մթերող կազմակերպություններն իրենց հետ պայմանագրեր չեն կնքել»,- խաղողագործների ահազանգի մասին բարձրաձայնում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Ըստ նրա, տպավորություն է, որ հետևողականորեն ոչնչացվում է գյուղատնտեսության այս ճյուղը։ Հերթական անգամ վարկային ծանր պարտավորությունների հետ գյուղացին մնում է մեն-մենակ։
«Վերջին շրջանում դժգոհություններ կան նաև պտուղ-բանջարեղենի արտահանման հետ կապված։ Թեև Էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտնում է, որ արտահանումն աճել է 2 անգամ, որոշ մշակաբույսերի արտահանումը շարունակաբար խոչընդոտվում է։
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կողմից որոշ հայկական ընկերությունների արտադրանքի արտահանման արգելքը ևս փաստում է ոլորտում առկա խնդիրների մասին։
Այսօր էլ բողոքի ակցիա են իրականացնում բեռնատարների վարորդները։ Նրանց մտահոգում է, որ «Սպայկա» ընկերությունը ստացել է արտոնյալ պայմաններ՝ արտերկրի բեռնափոխադրման կազմակերպություններ հետ համագործակցելու համար։
Հավասար մրցակցային պայմանների, օրենսդրական կարգավորումների բացակայությունը և ոլորտի բարձիթողի վիճակը, արդարացիորեն, առաջացրել են շուրջ 800 վարորդի դժգոհությունը»,- գրել է Գ.Դանիելյանը։

Г. Даниелян: Компания «Спайка» получила привилегированные условия, что вызвало недовольство около 800 водителей
16:48 29/08/2024
«Вскоре начнется сезон закупки винограда, однако, многие виноградари сообщают, что до сих пор организации на заключили с ними договоры», – написал на своей странице в соцсети Facebook депутат от фракции Национального Собрания Армении «Айастан» Гарник Даниелян.
По его словам, складывается впечатление, что данная отрасль сельского хозяйства постепенно ликвидируется. В очередной раз фермеры остаются со своими тяжелыми налоговыми обязательствами в одиночку.
«В последнее время появились жалобы на экспорт фруктов и овощей. Хотя Минэкономики сообщает, что экспорт увеличился вдвое, экспорт некоторых культур по-прежнему затруднен.
О проблемах в отрасли свидетельствует и запрет “Россельхознадзора” на экспорт продукции некоторых армянских компаний.
А сегодня акцию протеста проводят водители грузовых автомобилей. Их беспокоит, что компания “Спайка” получила привилегированные условия для сотрудничества с иностранными грузоперевозчиками.
Отсутствие равных конкурентных условий, законодательного регулирования и состояние бума отрасли вполне обоснованно вызвали недовольство около 800 водителей», – пишет Г. Даниелян.