Պնդելով, թե չծանուցված անձը չներկայանալով դատարան չարաշահում է իր իրավունքը՝ ողջամիտ չէ. Արամ Օրբելյան
16:10 30/08/2024
«Դատարանը մեկ որոշում է ֆորմալիզմի դաշտ մտնել, մեկ՝ ոչ ֆորմալիզմի դաշտ մտնել, մեկ՝ որոշում է Քրեական դատավարության օրենսգրքի նորմերից այլ նորմերով առաջնորդվել, մեկ էլ՝ ՔԴՕ-ի հարմար նորմերն օգտագործել»,-դատարանի դիմաց հայտարարեց Հրայր Թովմասյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ Հրայր Թովմասյանին դատարանը հեռացրել է վարույթից և չի ծանուցել դրանից հետո տեղի ունեցող նիստերի մասին, նաև ինքը՝ որպես պաշտպան չի ստացել որոշ ծանուցումներ, քանի որ այլ հասցեով էր դատարանն ուղարկել։
Օրբելյանը նկատեց, որ դատարանը փոստի միջոցով չի ուղարկել ծանուցումը Հրայր Թովմասյանին, նաև փորձ չի արել ՍԴ-ից ճշտել Հրայր Թովմասյանի էլեկտրոնային փոստի հասցեն, որով ծանուցում են ՍԴ դատավորին։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ դատավորը իրեն հանձնարարել է ապահովել Հրայր Թովմասյանի մասնակցությունը, ինչի պարտավորություն և հնարավորություններ ինքը չունի և հրաժարվում է ոչ ֆորմալ գործողություններից որովհետև այն կարող է օգտագործվել իր դեմ։
Նշելով, որ առանց ՍԴ-ի համաձայնության չի թույլատրվում ՍԴ դատավորին բերման ենթարկել՝ Օրբելյանն ասաց. «Մեր գնահատմամբ, ոչ իրավաչափ որոշում է կայացվել, որովհետև ծանուցելու ողջամիտ գործընթաց տեղի չի ունեցել, ամենատարածված եղանակով՝ փոստով ծանութցում չի արվել։
Ստացվում է, որ անընդհատ դրոշակ դարձնելով ողջամիտ ժամկետում Հրայր թովմասյանի դատական քննության իրավունքը՝ կասկածի տակ են դնում մնացած բոլոր անձանց իրավունքները։ Սա ակնհայտորեն իրավական պետության, իրավունքի գերակայության ընկալման հնարավորություն չի տալիս։ Պնդելով, թե չծանուցված անձը չներկայանալով դատարան չարաշահում է իր իրավունքը՝ ողջամիտ չէ։ Որպեսզի անձը չարաշահի իրավունքը, պետք է ունենա այդ իրավունքը»։

Арам Орбелян: Неразумно утверждать, что не получившее оповещение лицо неявкой в суд злоупотребляет своими правами
16:42 30/08/2024
«Суд то решает войти в поле формальности, то – в поле неформальности, а потом решает руководствоваться отличными от норм Уголовного кодекса нормами, и вдруг снова воспользоваться удобными нормами УК», – заявил в беседе с журналистами у здания суда адвокат Грайра Товмасяна – Арам Орбелян.
Адвокат напомнил, что суд удалил Грайра Товмасяна из суда и не оповестил после этого о последующих заседаниях, он также в качестве адвоката не получал каких-либо оповещений, поскольку суд отправил по другому адресу.
А. Орбелян отметил, что суд не отправил оповещение о явке в суд по почте Грайру Товмасяну, также суд не пытался уточнить адрес электронной почты Грайра Товмасяна, по которому оповещают судей КС.
Адвокат напомнил, что судья поручил ему обеспечить участие Грайра Товмасяна, в отношении которого он не имеет обязательств и возможностей и отказывается предпринимать неформальные действия, поскольку это может быть использовано против него.
Отметив, что задержание судьи КС без согласия КС не допускается, Орбелян отметил: «На наш взгляд, было принято незаконное решение, поскольку не был осуществлен разумный порядок уведомления, не был осуществлен самый распространенный способ – уведомление по почте.
Получается, что, постоянно отмечая право Грайра Товмасяна на судебное расследование в разумные сроки, они ставят под сомнение права всех остальных лиц. Утверждать, что не получившее оповещение лицо неявкой в суд злоупотребляет своими правами – неразумно. И для злоупотребления правами, у того или иного лица должны быть права».