Կրեմլին չի անհանգստացնում Պուտինի այցը` Հռոմի ստատուտը վավերացրած Մոնղոլիա. Պեսկով
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 3-ին կմեկնի Մոնղոլիա՝  մասնակցելու  խորհրդային և մոնղոլական զինված ուժերի համատեղ հաղթանակի 85-ամյակին նվիրված տոնակատարություններին։
Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ,   Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանելով փաստը, որ Մոնղոլիան  ստորագրել է Հռոմի ստատուտը և Միջազգային քրեական դատարանի անդամ է հանդիսանում,  արդյո՞ք այդ փաստը չի անհանգստացանում Ռուսաստանին, ասել է. ««Ոչ, անհանգստություն չկա, մենք հիանալի երկխոսություն ունենք Մոնղոլիայից մեր ընկերների հետ»։
Նա նշել է, որ Մոնղոլիա այցի բոլոր ասպեկտները մանրակրկիտ նախապատրաստվել են։
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. մարտի 17-ին Հաագայի միջազգային քրեական դատարանը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալության միջազգային օրդեր էր տվել։

Песков: Путин посетит Монголию, являющуюся членом МУС
Все аспекты визита Владимира Путина в Монголию тщательно готовились, сообщил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков, пишет РИА Новости.
"Нет, нет переживаний. У нас прекрасный диалог с нашими друзьями из Монголии", — добавил представитель Кремля, комментируя тот факт, что страна является членом Международного уголовного суда.
Визит президента состоится 3 сентября. Путин примет участие в торжествах, посвященных 85-летию совместной победы советских и монгольских вооруженных сил на Халхин-Голе.