Հայաստանը Բաքվին երեկ նոր առաջարկ է ներկայացրել։ Օբյեկտիվորեն, պաշտոնական Բաքուն չի էլ հասցրել ծանոթանալ այդ առաջարկի էությանը»,-ասուլիսում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա ներկայացմամբ՝ առաջարկի էությունը հետևյալն է․ «Խաղաղության պայմանագրի վերջին նախագծում ունենք 17 հոդված, որից 13-ը լիարժեք համաձայնեցված է, ներառյալ նախաբանը։ Եվս 3 հոդված բաղկացած է մեկից ավելի նախադասություններից, և այդ հոդվածների մեծամասնության բառապաշարը համաձայնեցված է։
Մենք առաջարկել ենք վերցնել բոլոր համաձայնեցված հոդվածներն ու ձևակերպումները և դրանք ստորագրել որպես խաղաղության պայմանագիր, որովհետև դա հենց խաղաղության պայմանագիրն է։ Ինչո՞ւ ենք մենք դա հնարավոր համարում, որովհետև այդտեղ արձանագրված են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բոլոր հիմնարար սկզբունքները։
Այսպես թե այնպես, մենք, երբևէ որևէ մեկը չի կարող ունենալ որևէ պայմանագիր, որ բոլոր հնարավոր հարցերը կարգավորի։
Առաջարկել ենք՝ ինչը համաձայնեցվածը է, ստորագրել, վավերացնել, մնացած բոլոր հնարավոր հարցերի քննարկումը շարունակել։
Ենթադրվում է, որ այդ պայմանագրի ստորագրումից հետո դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատվեն երկու երկրների միջև, լրացուցիչ պլատֆորմ կդառնա բոլոր հարցերը քննարկելու համար»։

Ереван представил Баку три новых предложения
«Армения представила Азербайджану три новых предложения. Объективно, официальный Баку не успел ознакомиться с сущностью данных предложений», – заявил на пресс-конференции премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, суть предложения заключается в следующем: «В последнем проекте мирного соглашения указано 17 статей, 13 из которых полностью соглашены, включая преамбулу. Еще 3 статьи состоят из более чем одного предложения, и формулировки большинства этих статей согласованы.
Мы предложили подписать и ратифицировать все согласованные статьи и формулировки в качестве мирного договора и перейти к несогласованным. Почему мы считаем это возможным? Ведь там зафиксированы все фундаментальные принципы мира между Арменией и Азербайджаном.
Предполагается, что после подписания этого соглашения будут установлены дипломатические отношения между двумя странами, и это станет дополнительной площадкой для обсуждения всех вопросов».