Ուսումնասիրություն. Մսի օգտագործման կրճատումը նվազեցնում է մի շարք հիվանդությունների ռիսկը
Հայտնի է, որ միսը ռիսկի գործոն է մի շարք վտանգավոր հիվանդությունների համար։ The Lancet Planetary Health-ում հրապարակված նոր ուսումնասիրության մեջ Էդինբուրգի համալսարանի գիտնականները պարզել են, թե ինչպես է մսի օգտագործումն ազդում առողջության վրա:
Օգտագործելով առկա ռիսկային մոդելները՝ հեղինակները գնահատել են վերամշակված և չմշակված մսի ազդեցությունը շաքարախտի, սրտանոթային հիվանդությունների և հաստ աղիքի քաղցկեղի զարգացման վրա:
Հեղինակները նշել են, որ 10 տարվա ընթացքում  մսի օգտագործման 30 տոկոսով կրճատումը կբերի շաքարախտով (1,073,400 դեպքով), սրտանոթային հիվանդություններով (382,400-ով) և հաստ աղիքի քաղցկեղով (84,400-ով) հիվանդների թվի նվազման:
Արդյունքն ավելի տեսանելի է վերամշակված մսի, այսինքն՝ բեկոնի, երշիկեղենի, տարբեր նրբերշիկների սպառման կրճատման հաշվին։

Исследование The Lancet Planetary Health: Как именно потребление мяса влияет на здоровье?
Известно, что мясо является фактором риска ряда опасных заболеваний. В новом исследовании, опубликованном в журнале The Lancet Planetary Health, учёные из Эдинбургского университета выяснили, как именно потребление мяса влияет на здоровье, пишет Чемпионат.
Используя существующие модели риска, авторы оценили влияние обработанного и необработанного красного мяса на развитие диабета, сердечно-сосудистых заболеваний и рака толстой кишки.
Авторы работы отметили, что 30-процентное сокращение потребления этого продукта на протяжении 10 лет будет связано с уменьшением количества пациентов с диабетом (на 1 073 400 случаев), сердечно-сосудистыми заболеваниями (на 382 400) и раком толстой кишки (на 84 400).
Причём более выраженный эффект оказывает именно уменьшение потребления обработанного мяса, то есть бекона, сосисок, различных колбас.