Արցախն անցյալ չէ, այն պատմական հայրենիք է. Գարեգին Երկրորդ
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ուղերձ է հեղլ Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առիթով.
«Սիրելի ժողովուրդ,
Սեպտեմբերի 2-ը Արցախի անկախության օրն է:
Արցախի բռնազավթման և ամբողջական հայաթափման պայմաններում մենք շարունակում ենք նշել պատմական այս օրը, քանզի Արցախն անցյալ չէ, այն պատմական հայրենիք է, ուր արցախահայությունը հազարամյակներով ապրել ու արարել է, արյամբ ու քրտինքով պաշտպանել իր ինքնությունը, հայրերի ավանդներն ու սրբազան արժեքները, փայփայել լուսավոր գալիքի իր նվիրական երազները։
Մենք շարունակում ենք նշել Արցախի անկախության օրը նաև որպես արդար ընդվզում ընդդեմ մեր ժողովրդի հանդեպ իրագործված ցեղասպանության, բռնության ու ատելության: Բռնությունը չի կարող ջնջել մարդկային հիշողությունը և չի կարող խլացնել արդարության ձայնը: Մենք հավատում ենք, որ պատմական մեր հիշատակները և մեր նախնյաց սխրանքները զորացնելու են մեզ և մեր ժողովուրդը հավատով ու հույսով հաղթահարելու է պատերազմի աղետալի հետևանքները, հայրենասեր ու ազգանվեր ոգով հետամուտ է լինելու իր համազգային իղձերի ու տեսիլքների իրականացմանը:
Արցախի Անկախության օրվա հիշատակումը ևս մեկ պատգամ է մեր ժողովրդին և մարդասիրության բարձր արժեքների ջատագով միջազգային հանրությանը՝ գործուն ջանքեր ներդնելու հանուն արդարության ու ճշմարտության  հաղթանակի, հանուն արցախահայության ոտնահարված իրավունքների պաշտպանության և Արցախի հայկական բազմադարյա հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության:
Նվիրական այս օրը մեր սրտաբուխ աղոթքը բարձրացնենք առ Աստված հանուն Արցախի ազատագրության ու պաշտպանության իրենց կյանքն ընծայած բոլոր քաջորդիների, ինչպես և Տիրոջ օգնականությունը հայցենք Արցախի պատանդառված ռազմաքաղաքական ղեկավարների և գերեվարված մեր բոլոր զավակների շուտափույթ ազատ արձակման համար:
Թող Երկնավոր Տերը միշտ առկայծ պահի մեր ժողովրդի զավակների հոգիներում սերն ու հավատարմությունը հանդեպ հայրենի երկիրը, խաղաղություն ու մխիթարություն սփռի հայրենական մեր կյանքում և դեպի լուսավոր ու հաղթական հանգրվաններ առաջնորդի համայն ազգիս:

Католикос Гарегин II: Арцах – это не прошлое, это историческая родина
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй направил послание по случаю Дня независимости Республики Арцахё
В послании, текст которого приводит пресс-канцелярия Первопрестольного Св. Эчмиадзина, говорится:
«Возлюбленный народ!
2 сентября – День независимости Арцаха.
В условиях оккупации Арцаха и изгнания оттуда всего армянского населения мы продолжаем отмечать этот исторический день, потому что Арцах – это не прошлое, это историческая родина, где арцахские армяне тысячелетиями жили и творили, кровью и потом защищали свою идентичность, заветы отцов и священные ценности, лелеяли свои заветные мечты о светлом будущем.
Мы продолжаем отмечать День независимости Арцаха и в знак справедливого протеста против совершенного в отношении нашего народа геноцида, насилия и ненависти. Насилие не может стереть человеческую память и не может заставить замолчать голос правды. Мы верим, что наша историческая память и подвиги наших предков укрепят нас, и наш народ с верой и надеждой преодолеет бедственные последствия войны, с патриотическим духом и преданностью корням будет добиваться реализации своей общенациональной мечты и видения.
Празднование Дня независимости Арцаха – еще одно послание нашему народу и международному сообществу, как апологету высоких ценностей гуманизма, с увещеванием приложить активные усилия ради победы справедливости и истины, ради защиты попранных прав арцахских армян и сохранения многовекового армянского духовного и культурного наследия Арцаха.
В этот особенный день давайте вознесём к Богу наши сердечные молитвы за всех храбрецов, отдавших свою жизнь за освобождение и защиту Арцаха, и попросим также у Господа вспоможения для скорейшего освобождения взятых в заложники военных и политических лидеров Арцаха и всех наших плененных сынов.
Пусть Небесный Господь всегда хранит в душах сынов нашего народа искры любви и верности родной земле, распростирает мир и утешение в нашей отечественной жизни и направляет всю нашу нацию к победам и светлым пристанищам. Аминь».