Արցախի ԱԺ-ն կոչով դիմել է ՀՀ իշխանություններին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներին, ՄԱԿ-ին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության 33-ամյակի առթիվ.
«1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանում ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին պատմական որոշումը: Նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին կայացած համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքներով և 1992թ. հունվարի 6-ի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական անկախության մասին» հռչակագրով կազմավորվեց հայկական երկրորդ հանրապետությունը:
Շուրջ երեսուն տարիների ընթացքում, չնայած Ադրբեջանի մշտական սպառնալիքներին, սահմանադրական ամուր հիմքերով և արդյունավետորեն գործող պետական ու ժողովրդավարական հաստատություններով Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության ժողովուրդը ապահովում էր հայկական երկրորդ հանրապետության զարգացումը՝ փորձելով դառնալ պետությունների համաշխարհային ընտանիքի մաս:
Արցախահայության համար այս ծանրագույն ժամանակներում Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության Ազգային ժողովը, առաջնորդվելով ժողովրդի կողմից իրեն վստահված մանդատով և նրա ապագայի նկատմամբ պատասխանատվությամբ, արձանագրում է.
• Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովուրդը իր ինքնորոշման իրավունքն իրացրել է միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերին համապատասխան՝ որևէ առնչություն չունենալով Ադրբեջանական Հանրապետության տարածքային ամբողջականության հետ:
• Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններում Արցախի ժողովրդին ներկայացնող կողմ, անտեսելով ՀՀ Անկախության Հռչակագրից բխող պարտավորությունները, շրջանցելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորի իր անվերապահ դերն ու խախտելով 1992թ․ հուլիսի 8-ի ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը, Արցախը ճանաչել է Ադրբեջանի կազմում:
• Ադրբեջանական Հանրապետությունը, որպես Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանություն իրականացրած սուբյեկտ, խաղաղության մասին բարձրագոչ հայտարարություններով մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը, այսօր էլ որդեգրել է հայկական հետքը Արցախից վերացնելու՝ պատմամշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու քաղաքականություն, շարունակելով պատանդի կարգավիճակով ապօրինաբար պահել գերիների, Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։
• Ռուսաստանի Դաշնությունը, որպես ռուսական կայսրության և ԽՍՀՄ իրավահաջորդ, հանդիսանալով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմ և երաշխավոր, իր փաստացի ներկայության պայմաններում չի կանխել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ամբողջական հայաթափումը:
• ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ ի դեմս համանախագահ երկրներ ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման միակ օրինական մանդատ ունեցող կառույց, վճռական կեցվածք չորդեգրեց իր իսկ կողմից հռչակած սկզբունքների պահպանման գործում։ Ադրբեջանն այդ ամենը գնահատեց որպես թուլություն և, արհամարհելով միջազգային հանրության կողմից ընդունված ուժի չկիրառման մոտեցումները, 2020թ. և 2023թ. պատերազմական գործողությունների և ցեղասպանական քաղաքականության միջոցով բռնազավթեց միայնակ մնացած հայ ժողովրդի բազմադարյան բնօրրաններից մեկը՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության տարածքը:
Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ներկայացուցչական մարմինը, արտահայտելով Արցախի ժողովրդի կամքը, կոչ է անում.
ՀՀ իշխանություններին՝
- Միջազգային ատյաններում օրակարգային դարձնել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովրդի՝ հայրենիք հավաքական կերպով վերադառնալու իրավունքի հարցը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրներին՝
• Ազգերի ինքնորոշման, տարածքային ամբողջականության և ուժի չկիրառման սկզբունքների հիման վրա շարունակել միջնորդական առաքելությունն Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքի իրացման նպատակով։
ՄԱԿ-ին, ՄԱԿ անդամ երկրներին՝
• Միջազգայնորեն ստանձնած մանդատի, պարտավորությունների և միջնորդությունների շրջանակում միջազգային հանրահայտ նորմերի և սկզբունքների, ինչպես նաև Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության հռչակման իրավա-քաղաքական փաստերի հիմքով Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչների հետ գործակցությամբ ապահովել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության ժողովրդի՝ իրենց մշտական բնակության վայրեր վերադարձն ու այլ հավասար և անկապտելի իրավունքների իրացումը՝ որպես ազատության, արդարության և համընդհանուր խաղաղության հիմք:
Մեր խոնարհումն ենք բերում ազատագրական պայքարի և պետականակերտման ճանապարհին իրենց կյանքը նվիրաբերած հերոսներին»։

НС Арцаха с призывом обратилось к властям Армении, странам МГ ОБСЕ и ООН
Национальное Собрание Республики Арцах выступило с заявлением по случаю 33-летия Республики Арцах, в котором говорится:
«2 сентября 1991 года на совместном заседании Нагорно-Карабахского и Шаумяновского региональных Советов народных депутатов было принято историческое решение о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики. По итогам всенародного референдума, состоявшегося 10 декабря того же года и в 1992 г. 6 января на основании декларации «О государственной независимости Нагорно-Карабахской Республики» была создана вторая Армянская республика.
Около тридцати лет, несмотря на постоянные угрозы со стороны Азербайджана, народ Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) обеспечивал развитие второй Армянской республики с прочными конституционными основами и эффективно функционирующими государственными и демократическими институтами, стремясь стать частью мировой семьи государств.
В эти трудные для арцахских армян времена, Национальное Собрание Республики Арцах (Нагорный Карабах), руководствуясь порученным ему народом мандатом и ответственностью за свое будущее, фиксирует:
• Народ Республики Арцах (Нагорный Карабах) реализовал свое право на самоопределение в соответствии со всеми нормами международного права, не имеющими никакого отношения к территориальной целостности Азербайджанской Республики.
• Республика Армения, как сторона, представляющая народ Арцаха на переговорах по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, игнорируя обязательства, вытекающие из Декларации независимости Республики Армения, обходя свою безусловную роль гаранта безопасности Республики Арцах и нарушив решение Верховного Совета РА от 8 июля 1992 год, признала Арцах частью Азербайджана.
• Азербайджанская Республика, как субъект, совершивший геноцид против народа Нагорно-Карабахской Республики (Арцах), вводя в заблуждение международное сообщество громкими заявлениями о мире, приняла политику искоренения армянского следа из Арцаха, а так же уничтожения исторического и культурное наследия, продолжая незаконно удерживать армянских военнопленных, а так же военно-политическое руководство Арцахской (Нагорный Карабах) Республики.
• Российская Федерация, как правопреемница Российской Империи и СССР, являющаяся стороной
и гарантом трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, в условиях своего фактического присутствия не воспрепятствовала полному обезлюдению Арцаха Азербайджаном.
• Минская группа ОБСЕ, представленная странами-сопредседателями Российской Федерацией, США и Францией, как орган, обладающий единственным юридическим мандатом на мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта, не заняла решительную позицию в сохранении принципов, которые они же и  провозгласили. Азербайджан воспринял все это как слабость и, несмотря на принятые международным сообществом подходы к неприменению силы, в 2020 и 2023 годах путем военных действий и политики геноцида, оккупировал одну из многовековых колыбелей армянского народа – территорию Республики Арцах (Нагорный Карабах).
Представительный орган Республики Арцах (Нагорный Карабах), выражающий волю народа Арцаха, призывает:
Власти РА:
1 Внести в международную повестку вопрос о праве народа Республики Арцах (Нагорный Карабах) коллективно вернуться на родину.
Страны Минской группы ОБСЕ:
• На основе принципов самоопределения, территориальной целостности и неприменения силы продолжить посредническую миссию с целью реализации права  народа Арцаха свободно жить на своей родине.
ООН:
• На основе международно признанных норм и принципов, а также правовых и политических фактов провозглашения Республики Арцах (Нагорный Карабах), в рамках международно признанного мандата, обязательства и посредничества, обеспечить возвращение народа Республики Арцах (Нагорный Карабах) в места постоянного проживания и реализацию других равных и неотъемлемых прав как основы свободы, справедливости и всеобщего мира, в сотрудничестве с представителями, избранными народом Арцаха.
Мы отдаем дань уважения героям, отдавшим свою жизнь на пути освободительной борьбы и государственного строительства.