Մոռանում են «զավթիչ տրոյկայի» անդամ, գերագույն հեծանվորդի օգնական Եղիշե Կիրակոսյանին. Մելիքյան
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, անդրադառնալով ԵՊՀ-ից Աբրահամ Գասպարյանին, Մենուա Սողոմոնյանին հեռացնելուն, գրում է.
«Շատերը վրդովվեցին՝ տեղեկանալով Աբրահամ Գասպարյանին և Մենուա Սողոմոնյանին Համալսարանից դե ֆակտո հեռացնելու մասին (դե յուրե՝ դասավանդած առարկաներն ուսումնական ծրագրերից հանվում են, և այդ հիմքով նոր պայմանագիր չի կնքվում):
Պարզ է, որ բուն պատճառը նրանց քաղաքական հայացքներն են։
Բայց վրդովմունքի ու «դատապարտման» ալիքի մեջ կարծես աչքաթող է արվում երկու կարևոր փաստ, և հիմա ուզում եմ լրացնել այդ բացը.
1) Նման «օպերացիա» իրականացնելու հարցում առաջնային դեր ունի կոնկրետ ֆակուլտետների ղեկավար կազմը։ Եթե պինդ լինեն, ապա ոչ մի բուհի ղեկավարություն չի կարողանա հեռացնել որևէ դասախոսի։
2) ԵՊՀ ներկայիս ղեկավար կազմը ձևավորվել է հայտնի «տրոյկայի» ջանքերով։ Նրա՛նց ենք մոռանում։ Օրինակ, մոռանում են «զավթիչ տրոյկայի» անդամ, գերագույն հեծանվորդի օգնական Եղիշե Կիրակոսյանին, որը փայլուն օրինակ է այն իրողության, որ մարդը կարող է լինել փայլուն մասնագետ, բայց իր գիտելիքն ու դրա հետևանքով ձևավորված հեղինակությունը ծառայեցնել գրագույն չարիքին (ձեռի հետ էլ՝ փոքր հարցերում երբեմն դրսևորել հանրօգուտ վարքագիծ)»։

Меликян: Забываем про помощника верховного велосипедиста Егише Киракосяна
Правозащитник Рубен Меликян, коснувшись отказа Ереванского государственного университета (ЕГУ) продлевать трудовые договоры с преподавателями Абраамом Гаспаряном (главой фонда Genesis Armenia) и Менуа Согомоняном (представителем инициативы «АйаКве»), написал:
«Многие были возмущены, узнав о де-факто исключении из Ереванского государственного университета Абраама Гаспаряна и Менуа Согомяна (де-юре  – преподаваемые им предметы исключаются из образовательной программы, на этом основании договор с ними не заключается).
Очевидно, что истинная причина – политические взгляды Абраама Гаспаряна и Менуа Согомяна.
Но в этой волне возмущения и «осуждения», кажется, упускаются два важных факта, и я хочу сейчас восполнить этот пробел:
1) первостепенную роль в проведении такой «операции» играет руководящий состав конкретных факультетов. Если они проявят твердость, то ни одно руководство вуза не сможет уволить ни одного преподавателя.
2) Нынешний руководящий состав ЕГУ был сформирован усилиями знаменитой «тройки», о чем часто забывают. Например, забывают члена «тройки захватчиков», помощника верховного велосипедиста Егише Киракосяна, который является ярким примером того, что человек может быть блестящим специалистом, но поставить свои знания и репутацию на службу верховному злу (порой в незначительных вопросах демонстрировать общеполезное поведение)».