Ինչպե՞ս ստացվեց, որ անկախ պետության 33-րդ տարում քաղաքական-հանրային պրոցեսներն առաջնորդում է հոգևորականը. Վահե Հովհաննիսյան
11:07 04/09/2024
«Ազնիվ ու ռացիոնալ խոսակցության պահանջով
Եթե մենք շարունակենք այս լրջությամբ և մակերեսայնությամբ պատկերացնել մեր վիճակը և անելիքները, ապա որոշ ժամանակ անց սեպտեմբերի 21-ը նշելու ենք Արցախի սեպտեմբերի 2-ի պես՝ ինչ-որ մի տեղ, ինչ-որ մի կերպ։
Այս սեպտեմբերի 21-ին օրեր են մնացել, փորձենք այս օրերն օգտագործել մի քանի բարդ հարցի հնարավորին չափ ազնվորեն պատասխանելու ու ռացիոնալ լուծումներ գտնելու համար։
Ինչպե՞ս ստացվեց, որ անկախ պետության 33-րդ տարում քաղաքական-հանրային պրոցեսներն առաջնորդում է հոգևորականը։ Սա խոսում է պետության խորքային տապալումների մասին։ Թվում էր՝ կար բավարար ժամանակ, որ ձևավորվեին քաղաքական անհրաժեշտ ինստիտուտներ, քաղաքական պայքարի ավանդույթներ, հանրային կյանքի-բանավեճի-համակեցության նորմեր և այլն։ Ֆորմալ ամեն ինչ ունեինք՝ Սահմանադրություն-օրենքներ-պետական կառույցներ-կուսակցություններ-ծրագրեր-անվտանգության հայեցակարգ-ազգային երազանք-հռչակված նպատակներ և այլ և այլն։ Ու հանկարծ պարզվեց, որ այս ամենը բուտաֆորիկ է։
Եթե միջավայրն է ծնում առաջնորդ, ապա պետք է փորձենք հասկանալ միջավայրը, որքան էլ այդ պրոցեսը լինի ցավոտ՝ ինքնաճանաչման տեսանկյունից։
Հասարակության վիճակ, առաջնորդության որակ, ինստիտուտների վիճակ, ազգային պոտենցիալ։ Մեզ սպառնում են վերացնել, էթնիկ զտում իրականացնել մեր իսկ երկրում, ջարդել մեր պետականությունը։ Գործի կեսն արել են, պատրաստվում են շարունակությանը։ Մենք կդառնանք առաջին պետությունը,  որը տեսնում է աղետը ու հանդարտ սպասում դրան՝ խաղաղ աշխատող խորհրդարանի ու ֆորմալ առկա քաղաքական ինստիտուտների պայմաններում։
Մինչև սեպտեմբերի 21-ը՝ անկախության 33-ամյակը, փորձելու եմ այս հարցերը հաջորդաբար դարձնել քննարկման առարկա։ Այս դժոխքից դուրս գալու համար պետք է հնարավորին չափ ազնիվ լինել՝ մեր մասին, իրար հետ։ Հանրային դաշտում արդեն նշմարվում են այդ բաց խոսակցության ծիլերը, ու դա շատ կարևոր է։ Պրոցեսը կարևոր է։
Ռացիոնալ ազնվությունն այն նախապայմանն է, որը թույլ կտա կոնսոլիդացնել ազգային առողջ պոտենցիալը՝ կասեցնելու համար հնարավոր ամենամեծ աղետը»։

Ваге Оганнисян: Как так вышло, что к 33-летию независимого государства общественно-политические процессы возглавляет священнослужитель?
«Если мы продолжим столь же несерьезно и поверхностно представлять наше положение и вытекающие из него действия, то спустя некоторое время будем отмечать 21-ое сентября (День независимости Армении. – Ред.), как 2-ое сентября (День независимости Республики Арцах. – Ред.) Арцаха – где-нибудь, как-нибудь», – написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале, озаглавив запись как «С требованием честного и рационального разговора».
«До 21-го сентября остались считанные дни, попытаемся использовать эти дни для того, чтобы по возможности честно ответить на некоторые сложные вопросы и найти рациональные решения.
Как так вышло, что к 33-летию независимого государства общественно-политические процессы возглавляет священнослужитель? Это свидетельствует о глубинных провалах государства. Казалось, было достаточно времени, чтобы сформировались необходимые политические институты, традиции политической борьбы, нормы общественной жизни-дискуссии-сосуществования и так далее.
Формально было все: Конституция-законы-государственные структуры-партии-программы-концепция безопасности-национальная мечта-заявленные цели и т.д и т.п.. Но вдруг выяснилось, что это все бутафория.
Если среда порождает лидера, то надо попытаться понять среду, каким бы болезненным не был этот процесс с точки зрения самопознания.
Состояние общества, качество лидерства, состояние институтов, национальный потенциал. Нам угрожают уничтожением, проведением этнических чисток в нашей же стране, разрушением нашей государственности. Полдела уже сделали, готовятся к продолжению. Мы станем первым государством, которое видит катастрофу и спокойно ее ждет, в условиях мирно работающего парламента и формально существующих политических институтов», – отметил он.
«Чтобы выбраться из этого ада, надо быть по возможности честными, по отношению к себе, друг к другу. В общественном поле уже намечаются ростки этого откровенного разговора, и это очень важно. Процесс важен.
Рациональная честность – предусловие, которое позволит консолидировать весь национальный здоровый потенциал, чтобы предотвратить возможную самую большую катастрофу», – резюмировал Ваге Оганнисян.