Փաշինյանը Հայաստանը մտցրել է խաղից դուրս իրավիճակի մեջ, ի՞նչ գնդակ. Շարմազանով
«Պարոնայք, դուք միջազգային հարաբերություններում խաղից դուրս եք՝ offside, ի՞նչ գնդակ, ի՞նչ կիսադաշտ…»,- նշում է ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Փաշինյանի վերջին «մտքերը» առնվազն տարօրինակ են։ Մի կողմից նա նշում է, որ հետ չի կանչում իր ստորագրությունը 2020-ի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից, իսկ մյուս կողմից՝ պնդում է առանց ռուսական միջնորդության Ադրբեջանի հետ ուղիղ շփումների շարունակման վրա։
Հայ-ադրբեջանական ուղիղ բանակցությունները ոչ միայն փորձանք են, այլ մեծ աղետ են հայ ժողովրդի ու Հայաստանի համար։
Մեր խնդիրների մի մասը  թաղված Է հենց այնտեղ։
Դեռևս 2019-ին Փաշինյանը Մյունխենում հրապարակային սկսեց Ալիևի հետ ուղիղ առանց համանախագահների բանակցությունների պրակտիկան՝ երկրորդ պլան մղելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտը։
Դրա արդյունքը եղավ 44-օրյա պատերազմն ու Արցախի մեծ մասի կորուստը՝ 2020-ի աշնանը։
Պատերազմը դադարեցվեց եռակողմ հայտարարությամբ՝ ՌԴ-ի միջնորդությամբ։ Բայց Փաշինյանը շարունակում էր իր անհեռանկար ու ազգակործան քայլերը։
Նա, համաձայնության գալով Ալիևի հետ, 2022-ին ռուսական բանակցային հարթակը փոխեց արևմտյան հարթակով, որի արդյունքն եղավ Փաշինյանի կողմից Արցախի ճանաչումն Ադրբեջանի մաս/Պրահա, 2022-ի հոկտեմբերի 6/:
Սրան հաջորդեց Արցախի բլոկադան ու 2023-ին Արցախի անկումն ու հայության բռնագաղթը։
Այս ամենը հետևանքն էր Նիկոլի հակազգային ու հակապետական քայլերի։ Այնուհետև նա  որոշեց շարունակել խաղալ իր «կիրթ ու կառուցողական» գործընկերոջ կանոններով։
Հանձնվեցին Տավուշից տարածքներ, ինչպես նաև հայտարարվեց ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու ալիևյան պահանջը 2027-ին իրագործելու մասին։
Հիմա էլ առանց միջնորդների գործընկերներով իրար առաջարկներ են փոխանցում։
Ինչքա՞ն Նիկոլը համաձայնում է Ադրբեջանի պահանջներին, այնքան նրանք կոշտացնում են պահանջները։
Թե բա՝ «գնդակն Ադրբեջանի կիսադաշտում է»։
Դուք միջազգային հարաբերություններում վաղուց խաղից դուրս վիճակում՝ offside եք, ի՞նչ գնդակ։
Գնդակը Սերժ Սարգսյանի ժամանակ էր ու Սերժ Սարգսյանի կողմից էր տշած թուրքական կիսադաշտ, որի հետ համամիտ էին և Վաշինգտոնում, և՝ Մոսկվայում։
Հիշողության կորստով տառապողներին հիշեցնեմ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինտոնի խոսքերը. «Ես շատ ուրախ եմ, որ նախագահ Սարգսյանը հայտարարեց, որ չնայած դժվարություններին, որոնք գալիս են Թուրքիայի կողմից, Հայաստանը պատրաստ է շարունակել գործընթացը, բայց իր հետագա քայլերը կկասեցնի, մինչև Թուրքիան պատրաստ լինի շարունակել գործընթացը: Մենք ողջունեցինք նախագահի այդ հայտարարությունը, որում խոսվում է այն մասին, որ նախագահը պատրաստ է շարունակել աշխատել այդ հարցի շուրջ: Մենք Թուրքիային նույնպես քաջալերեցինք, որ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկի: Մենք երկու երկրներին հորդորում ենք շարունակել գործընթացը՝ միմյանց առջև դռներ բացելով: Հայաստանի՝ ապրիլին ընդունած որոշումը բավական տպավորիչ էր և ողջունելի: Եվ ինչպես ասում են սպորտում, հիմա գնդակը հակառակորդի կիսադաշտում է, հիմա իրենք պետք է քայլ անեն» 04.07.2010թ»։
Հասկացա՞ք…
Սերժ Սարգսյանի ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարն էր ասում՝ «գնդակը հակառակորդի կիսադաշտում է, հիմա իրենք պետք է քայլ կատարեն»։

Эдуард Шармазанов: Пашинян поставил Армению в положение вне игры
«Господа, в международных отношениях вы вне игры – в офсайде. Какой мяч, какая половина поля?..» –  пишет представитель Исполнительного органа Республиканской партии (РПА), бывший вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Последние «мысли» Пашиняна, по меньшей мере, странные.
С одной стороны он заявляет об отказе отозвать свою подпись под трехсторонним заявлением с Азербайджаном и Россией от 9 ноября 2020 года, а с другой стороны – настаивает на продолжении прямых контактов с Азербайджаном без российского посредничества.
Армяно-азербайджанские прямые переговоры – не просто беда, а огромная катастрофа для армянского народа и Армении. Часть наших проблем зарыта именно здесь.
Пашинян еще в 2019 году в Мюнхене публично начал практику прямых переговоров с Алиевым, без сопредседателей МГ ОБСЕ, отодвинув на второй план институт сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Итогом этого стала 44-дневная война и потеря большей части Арцаха осенью 2020 года.
Война была прекращена трехсторонним заявлением при посредничестве Российской Федерации. Но Пашинян продолжал свои бесперспективные и разрушительные для нации шаги.
Он, достигнув договоренности с Алиевым, в 2022 году сменил российскую переговорную площадку на западную, результатом чего стало признание Пашиняном Арцаха частью Азербайджана /Прага, 6 октября 2022/.
За этим последовала блокада и падение Арцаха в 2023 году, изгнание коренного армянского населения.
Все это стало следствием антинациональных и антигосударственных шагов Никола. Затем он решил продолжить играть по правилам своего «образованного и конструктивного» партнера.
Были сданы территории Тавуша, а также объявлено о реализации в 2027 году требования Алиева об изменении Конституции РА.
Теперь же эти партнеры без посредников обмениваются предложениями.
Чем больше Никол соглашается на требования Азербайджана, тем больше он их ужесточает.
Дескать, «мяч на половине поля Азербайджана».
В международных отношениях вы давно вне игры, в offside, какой мяч?
Мяч при Серже Саргсяне был на турецкой половине поля и именно Сержем Саргсяном он был туда отправлен, с чем были согласны и в Вашингтоне, и в Москве.
Страдающим амнезией напомню слова госсекретаря США Хиллари Клинтон: «Я очень рада, что президент Серж Саргсян заявил, что, несмотря на проблемы со стороны Турции, Армения по-прежнему готова к нормализации отношений и приостанавливает процесс лишь до тех пор, пока турецкая сторона не будет готова двигаться вперед. И мы советуем Турции предпринять шаги, которые она обещала предпринять. Мы также призываем обе стороны приложить усилия и продолжать искать возможности открыть двери для нормализации отношений. Однако решение президента Армении, принятое в апреле, было впечатляющим и достойным государственного деятеля решением. И, как говорят в спорте, мяч находится на стороне соперника». 04.07.2010г.
Поняли?..
При Серже Саргсяне госсекретарь США говорила: «Мяч на половине поля противника, теперь они должны сделать шаг».