ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին Հայաստանը կմասնակցի Նիկոլ Փաշինյանի մակարդակով
Հայաստանը ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մակարդակով: Այս մասին գրում է News.am-ը՝ վկայակոչելով իր տեղեկությունները։
Նախօրեին ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանը մասնակցելու է ինչպես ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին, այնպես էլ ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին:
BRICS-ի գագաթնաժողովը նախատեսված է հոկտեմբերի 22-24-ը Կազանում։
ԲՐԻԿՍ-ը (անգլ.՝ BRICS — Brazil, Russia, India, China, South Africa բառերի հապավում) հինգ երկրների խումբ, որոնց անդամ են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և ՀԱՀ-ը։
ԲՐԻԿՍ-ի անդամ երկրները բնութագրվում են որպես արագ զարգացող հզոր երկրներ։ Այս երկրների բարենպաստ դիրքն ապահովում է համաշխարհային տնտեսության մեջ նրանց կարևոր դերը։

Армения примет участие в саммите БРИКС на уровне премьер-министра Никола Пашиняна. Об этом NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства.
Ранее заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян заявил, что Армения примет участие в саммите БРИКС, который пройдет с 22 по 24 октября 2024 года в Казани.
Кроме того, Сафарян подтвердил участие Армении в неформальном саммите стран Содружества Независимых Государств (СНГ).
По информации российских СМИ, ссылающихся на пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, неформальный саммит СНГ планируется накануне парада в Москве по случаю 80-летия Победы.
«Там и саммит неформальный СНГ планируется в привязке ко Дню Победы накануне, и много других двухсторонних контактов», – сообщил Песков журналистам на вопрос, кого Кремль пригласит на парад по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне.