Վահե Հովհաննիսյան. Հայրենական ՄԵԾ պարտություն. ի՞նչ են տեսնում մեր հակառակորդները
«Որպեսզի ճիշտ հասկանանք մեր վիճակը և կարողանանք ճիշտ կազմակերպել մեր գործը, պետք է ունակ լինենք մեզ նայել կողքից։
Ինչ են տեսնում մեզ նայելիս հակառակորդները, հարևանները, պոտենցիալ դաշնակիցները.
1. Հայ  ժողովրդի էլիտաները չեն կարողանում գտնել հետպատերազմյան վերականգնման բովանդակությունը, ճանապարհը։
2. Հասարակությունը գտնվում է խորը կազմաքանդման մեջ, լիարժեք օտարացած պետությունից։
3. Քաղաքացիների՝ Հայաստանը լքելու ձգտումն աննախադեպ մեծ է։
4. Հասարակությունը մեծ մասամբ չունի կորստի զգացում՝ ո´չ հայրենիքի, ո´չ իր զավակների հանդեպ։ Պետությունը կորցնելու հնարավորությունը աստիճանաբար դառնում է «նոր նորմալություն»։
5. Ֆինանսական խոշոր ռեսուրսների տիրապետողները, նախկին-ներկա ազդեցիկ դեմքերից շատ-շատերը իրենց ընտանիքների համար Հայաստանից դուրս ստեղծել են «պահուստային հայրենիքներ»։
6. Հասարակությունը կորցրել է անվտանգության զգացումը և չի պատկերացնում պետության կորստի իրական-տեսանելի սցենարը, մեխանիզմները, ժամկետները, որոնք ավելի քան իրական են։
Մեր անելիքը, պայքարը պիտի կոնկրետանա այս կետերի տրամաբանությունը փոխելու շուրջ։ Սա է հիմա անելիքը։ Մենք այս իշխանության օրոք ստացել ենք  նոր իրականություն՝ Հայրենական ՄԵԾ Պարտություն։ Այդ իրականությունը գիտակցելը և դրա հետ հաշտվելը տարբեր բաներ են։ Առաջնորդությունը այս փոփոխությունը կազմակերպելն է»։

Ваге Оганнисян: При этой власти мы получили новую реальность – ВЕЛИКОЕ Отечественное Поражение
Чтобы правильно понимать наше положение и суметь правильно организовать наше дело, мы должны быть в состоянии посмотреть на себя со стороны, написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«Что видят, смотря на нас, противники, соседи, потенциальные союзники:
1. Элиты армянского народа не могут найти содержание, путь послевоенного восстановления.
2. Общество находится в глубоком распаде, в полном отчуждении от государства.
3. Стремление граждан покинуть Армению – беспрецедентно велико.
4. У большей части общества нет чувства потери ни своей Родины, ни по отношению к своим сыновьям. Вероятность потери государства постепенно становится «новой нормальностью» (New Normal).
5. Располагающие большими финансовыми ресурсами, очень-очень многие из бывших-нынешних влиятельных лиц создали для своих семей «запасные Родины» за пределами Армении.
6. Общество потеряло чувство безопасности и не представляет реальный-видимый сценарий потери государства, механизмы, сроки, которые более чем реальны»,  – перечислил Оганнисян, добавив:
«Наша деятельность, борьба должны конкретизироваться вокруг изменения логики этих пунктов. Вот что следует предпринимать. При этой власти мы получили новую реальность: ВЕЛИКОЕ Отечественное Поражение. Принятие этой реальности и смирение с ней – разные вещи. Лидерство в организации этой перемены».