Փաշինյանը Ֆրանսիայի վարչապետին հրավիրել է Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Միշել Բարնիեին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով: Ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Ընդունեք խնդրեմ իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ձեր երկարամյա մասնագիտական գործունեության և անցած քաղաքական ու դիվանագիտական կարևոր ուղու ընթացքում ձեռք բերված հարուստ փորձառությունն ու գիտելիքները լավագույնս կծառայեն բարեկամ Ֆրանսիային և ֆրանսիացի ժողովրդին։
Հանձնառու եմ համատեղ ջանքերով նպաստելու Հայաստան-Ֆրանսիա բազմոլորտ ընդգրկուն օրակարգի ընդլայնմանն ու նոր հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը, այդ թվում` տնտեսական համագործակցության ոլորտում:
Համոզված եմ, որ մեր կառավարությունները կշարունակեն սերտորեն համագործակցել՝ ի նպաստ հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների հազարամյա ամուր բարեկամության խորացման և մեր երկու պետությունների միջև հաստատված առանձնահատուկ հարաբերությունների զարգացման, որում անձամբ ունեցել եք մեծ ու խորհրդանշական դերակատարում: Դրա լավագույն օրինակներից է Հայաստանում Ֆրանսիայի դիվանագիտական ներկայացուցչության պաշտոնական բացումը:
Բարձր եմ գնահատում Հայաստանին վերաբերող հարցերում Ձեր շարունակական ուշադրությունը։ Մեծ գնահատանքով ենք հիշում մեր երկրի համար դժվարին ժամանակներում Հայաստան կատարած Ձեր այցն ու հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխությունը։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեծապես կարևորում ենք Ֆրանսիայի հետևողական ջանքերը տարածաշրջանում անվտանգության, արդար ու տևական խաղաղության հաստատման գործում:
Մեծ սիրով առաջիկայում սպասում եմ Ձեր պաշտոնական այցին Հայաստան՝ ինչը գերազանց առիթ կլինի Հայաստանի և Ֆրանսիայի վերընթաց զարգացող համագործակցության ընդլայնման ու նոր ծրագրերի նախանշման շուրջ քննարկումների համար։
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություն Ձեր բարձր առաքելության իրականացման գործում»։

Пашинян – новому премьеру Франции: С нетерпением жду Вашего официального визита в Армению
Никол Пашинян направил поздравительное послание Мишелю Барнье по случаю его назначения на пост премьер-министра Французской Республики.
«Многоуважаемый господин премьер-министр,
Примите сердечные поздравления по случаю Вашего назначения на пост премьер-министра Французской Республики.
Уверен, что богатый опыт и знания, приобретенные за время Вашей многолетней профессиональной деятельности и важного политического и дипломатического пути, наилучшим образом послужат дружественной Франции и французскому народу.
Выражаю свою приверженность расширению совместными усилиями многопрофильной повестки Армения-Франция и реализации новых амбициозных программ, в том числе в сфере экономического сотрудничества.
Уверен, что наши правительства и впредь будут тесно сотрудничать на благо углубления многовековой крепкой дружбы армянского и французского народов и развития установленных между нашими двумя государствами особых отношений, в чем Вы лично сыграли большую и символическую роль. Одним из лучших примеров этого является официальное открытие дипломатического представительства Франции в Армении.
Высоко ценю Ваше постоянное внимание к вопросам, связанным с Арменией. Мы с большой признательностью вспоминаем Ваш визит в Армению в трудные для нашей страны времена и ту солидарность, которую Вы проявили к армянскому народу.
Пользуясь случаем, хочу подчеркнуть, что мы придаем важность последовательным усилиям Франции по установлению безопасности, справедливого и прочного мира в регионе.
С нетерпением жду Вашего официального визита в Армению в ближайшем будущем, который станет прекрасным поводом для обсуждения вопросов расширения развивающегося сотрудничества между Арменией и Францией и определения новых программ.
Еще раз поздравляю Вас со вступлением на пост премьер-министра, желаю Вам успехов в реализации Вашей высокой миссии».