Nokia-ն և Team Telecom Armenia-ն 25G PON տեխնոլոգիայով ծառայությունները հասանելի են դարձնում ամբողջ Հայաստանում
12:58 09/09/2024
Այսօր Nokia-ն հայտարարեց, որ Team Telecom Armenia-ն կիրառել է իր 25G PON օպտիկամանրաթելային լուծումը՝ դառնալով այն առաջին օպերատորներից մեկը Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններում, որն ապահովում է շուկայում առկա ամենաարագ ինտերնետ արագությունները: 25G PON-ի կիրառումը նախատեսված է B2B բաժանորդների համար և իրական սիմետրիկ 20 Գբիթ/վրկ լայնաշերտ արագություններ է առաջարկում, որոնք կարևոր են թվային տնտեսությունն առաջ մղող նոր հավելվածների և բիզնես ծառայությունների համար:
Nokia-ի օպտիկամանրաթելային լայնաշերտ լուծումներն օպերատորներին իրենց ցանցերն  օպտիմալացնելու ընտրություն և ճկունություն են տալիս՝ իրենց հատուկ բիզնես նպատակներն ու կարիքները բավարարելու համար, քանի որ նախագծված են այնպես, որ սպասարկենPON տեխնոլոգիաների ողջ տեսականին՝ GPON-ից մինչև 25G PON ու ավելին։: Nokia 25G PON լուծումը հիմնված է Quillion chipset-ի վրա, ինչը Team Telecom Armenia-ին թույլ է տալիս վերօգտագործել գործող օպտիկամանրաթելային լայնաշերտ սարքավորումները՝ բավարարելու ավելի մեծ հզորությունների և բարելավված լայնաշերտ ծառայությունների պահանջարկը: Նոր 25G PON առաջարկը կօգնի Team Telecom Armenia-ին ավելի արագ կապ ապահովել իր բաժանորդներին և հիմք կդառնա նոր ընդլայնված ծառայություններ մշակելու և առաջարկելու համար, ինչպիսիք են՝ խոշոր ընկերությունների համար նախատեսված լուծումները, 5G շարժական տրանսպորտը և ցանցային մեծածախ առևտուրը:
Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն նշում է․ «Մենք Հայաստանում տեխնոլոգիական հեղափոխության առաջնագծում ենք, որը մեր հաճախորդների համար ինտերնետի արագության և հուսալիության նոր չափանիշներ կսահմանի: Լինելով ազգային օպերատոր՝ Team-ում այս նախագիծը ընդունում ենք որպես լայնաշերտ ծառայությունները ո՛չ միայն Երևանում, այլ նաև նոր թվային հնարավորությունները ողջ երկրում խթանելու մեր առաքելության մի մաս։ Nokia-ի նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործումը նշանակում է, որ մենք հզորացնում ենք մեր ցանցը և երաշխավորումմեր հաճախորդների լավագույն առցանց փորձառությունն այժմ և ապագայում»:
Nokia-ի ցանցային ենթակառուցվածքի բիզնեսի գծով ավագ փոխնախագահ և Եվրոպայի ղեկավար Մաթյո Բուրգինյոնը մեկնաբանել է. «Մեր համագործակցությունը նշանակալի իրադարձություն է Կովկասյան և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններին՝ Nokia-ի առաջադեմ PON տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, գերարագ լայնաշերտ կապի ապահովման դիտանկյունից: Այս նախաձեռնության շնորհիվ Հայաստանում կապը բարելավվելու է ո՛չ միայն անհատների և բիզնեսների համար, այլև վճռորոշ դեր է խաղալու երկրի տնտեսական և սոցիալական զարգացման հարցում»:
Այսօր Team Telecom Armenia-ի ցանցը, որը հիմնված է Nokia-ի 25G PON տեխնոլոգիայի վրա, ընդգրկում է շուրջ 300,000 տնային տնտեսություն ողջ Հայաստանում, ցանցի կառուցման աշխատանքներն ակտիվորեն շարունակվում է։
Ռեսուրսներ և լրացուցիչ տեղեկատվություն․
Կայք՝ Nokia 25G PON
Կայք՝ Next-generation PON
Կայք՝ Nokia Lightspan FX for flexible fiber access
Nokia-ի  մասին
Nokia-ում մենք ստեղծում ենք տեխնոլոգիաներ, որոնք օգնում են աշխարհին գործել միասին։ Որպես B2B տեխնոլոգիայի նորարարության առաջատար՝ մենք ստեղծում ենք ցանցեր, որոնք զգում, մտածում և գործում են՝ մեր աշխատանքը բջջային, ֆիքսված և ամպային ցանցերում ներդնելով: Բացի այդ, մենք արժեք ենք ստեղծում մրցանակակիր Nokia Bell Labs-ի մտավոր սեփականության և երկարաժամկետ հետազոտությունների միջոցով:
Այսօր ծառայություն մատուցողները, ձեռնարկությունները և գործընկերներն ամբողջ աշխարհում վստահում են Nokia-ին՝ ապահով, հուսալի և ճկուն ցանցեր տրամադրելու հարցում և աշխատում են մեզ հետ ապագայի թվային ծառայություններն ու հավելվածները ստեղծելու համար:

Nokia и Team Telecom Armenia открывают доступ к услугам по технологии 25G PON по всей Армении
Nokia сегодня объявила, что Team Telecom Armenia внедрила свое оптоволоконное решение 25G PON, став одним из первых операторов в регионах Кавказа и Центральной Азии, обеспечивающим самые высокие скорости интернета на рынке. Применение 25G PON предназначено для абонентов B2B и предлагает реальную симметричную скорость широкополосного доступа в 20 Гбит/с, что важно для новых приложений и бизнес-услуг, продвигающих цифровую экономику.
Разработанные для поддержки всего спектра технологий PON - от GPON до 25G PON и более, оптоволоконные широкополосные решения Nokia предоставляют операторам выбор и гибкость для оптимизации своих сетей в соответствии с их конкретными бизнес-целями и потребностями. Решение Nokia 25G PON, основанное на Чипсет Quillion, позволяет Team Telecom Armenia повторно использовать существующее оптоволоконное широкополосное оборудование для немедленного удовлетворения спроса на более высокую пропускную способность и улучшенные услуги широкополосной связи. Новое предложение 25G PON в Армении поможет Team Telecom Armenia обеспечить более быстрое соединение для своих абонентов и откроет двери для новых расширенных услуг, таких как корпоративные решения, мобильный транспорт 5G и оптовая сетевая торговля.
Генеральный директор Team Telecom Armenia Айк Есаян прокомментировал: «Мы находимся на пороге технологической революции в Армении, которая установит новые стандарты скорости и надёжности интернета для наших клиентов. Будучи национальным оператором, мы рассматриваем этот проект как часть нашей миссии не только по улучшению услуг широкополосной связи в Ереване, но и по становлению новой цифровой эры во всей стране. Использование новейших технологий Nokia указывает, что мы обеспечиваем соответствие нашей сети требованиям завтрашнего дня и гарантируем, что наши клиенты смогут наслаждаться наилучшими цифровыми услугами сегодня и в будущем».
Старший вице-президент по бизнесу сетевой инфраструктуры Nokia и глава Европейского подразделения Матье Бургиньон отметил: «Наше сотрудничество является важной вехой в обеспечении высокоскоростной широкополосной связи с использованием передовых PON технологий Nokia в Кавказском и Центральноазиатском регионах. Эта инициатива не только улучшает связь для частных лиц и предприятий в Армении, но и играет решающую роль в экономическом и социальном развитии страны».
Сегодня сеть Team Telecom Armenia, основанная на технологии Nokia 25G PON, охватывает около 300 000 домохозяйств по всей Армении, и ее строительство активно продолжается:
Ресурсы и дополнительная информация:
Сайт: Nokia 25G PON
Сайт: Next-generation PON
Сайт: Nokia Lightspan FX for flexible fiber access
О Nokia
В Nokia мы создаем технологии, которые помогают миру работать сообща.
Как лидер в области инноваций в технологиях B2B, мы создаем сети, которые чувствуют, думают и функционируют, внедряя тем самым нашу работу в мобильные, фиксированные и облачные сети. Кроме того, мы создаем ценный продукт за счет интеллектуальной собственности и долгосрочных исследований лидера в данной области - Nokia Bell Labs.
Сегодня поставщики услуг, предприятия и партнеры по всему миру доверяют Nokia в деле обеспечении безопасных, надежных и гибких сетей и работают с нами над созданием цифровых сервисов и приложений будущего.