Լեռնային Ղարաբաղի պաշտոնյա  այլևս գոյություն չունի. Ալեն Սիմոնյան
«Հայաստանի և Արցախի միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գոյության իրավական ակտը կա, դուք որպես ԱԺ նախագահ հանդիսանում եք այդ հանձնաժողովի նախագահը Հայաստանի կողմից։ Արդյո՞ք մտադիր եք, օրինակ, առաջիկայում, այդ հանձնաժողովի նիստ գումարել»,- ԱԺ նիստում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հետարքրքվեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանից։
Վերջինս պատասխանեց. «Ես, կարծում եմ, որ այդ ֆորմատը պետք է լուծարել։ Քանի որ երկրորդ  կողմն այլևս իրավազոր չէ, չի ներկայացնում այն, ինչ ժամանակին նեկայացնում էր, կարծում եմ, որ պետք է լրջորեն քննարկենք այդ ֆորմատը  չեղարկելու հարցը, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի,  Արցախի պաշտոնյա այլևս գոյոթյուն չունի, նման կարգավիճակ Հայաստանում այլևս որևէ մեկը չունի, և չգիտեմ, թե ում հետ պետք է հարցերը քննարկեմ  հավանական նիստի պարագայում։ Որպես իրավաբան՝  նույնպես համարում եմ, որ այլևս այդ ֆորմատը գոյություն չունի»։
Արծվիկ Մինասյանը հիշեցրեց, որ եթե շարժվում են Սահմանադրությամբ և օրենքներով, Արցախի Հանրապետություն արտահայտությունը  որպես իրավական արտահայտություն այսօր առկա է ոչ միայն Հայաստանի բազմաթիվ օրենքներում, նաև միջազգային պայմանագրերում, և այս փաստաթղթի առկայությունն անձը չէ, որ որոշում է վերացնել կամ չվերացվնել, ինստիտուտներ կան։
«Այս հասկացության ներքո Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որն ընտրվել է  Արցախի ժողովրդի կողմից, դուք իրավասու չեք հայտարարել չեղյալ, պարտավոր եք առաջնորդվել օրենքով։ Քանի դեռ այդ ակտերը կան, ձեր պարտականությունը, պարտավորությունն է այդ ակտերով շարժվել, մնացյալը  անագործություն է կամ հրաժարումն է  պարտավորությունները կատարելուց։ Եթե հրաժարվում եք դա անելուց, ասեք մենք էլ համապատասխան իրավական ընթացք տալ»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Ալեն Սիմոնյանն արձագանքեց.  «Համապատասխան իրավական ընթացք տալու համար համապատասխան իրավական հիմնավորումներ են պետք։ Այդ հիմնավորումները դուք չունեք։ Արցախի Հանրապետությունն ինքն իրեն  լուծարել է իրենց պաշտոնյաների որոշմամբ և իրավահարաբերությունները, հարաբերությունները հնարավոր են, երբ որ կա երկու կողմ։ Ես չեմ կարող ինչ-որ մարդկանց հետ նիստ հրավիրել, կարող եմ Հայաստանի քաղաքացիների, ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիների, ընդունելության օր նշանակել ու հարմար պահի հանդիպել։ Դա է իմ միակ պարտավորությունն այսօր։

Ален Симонян: Должностных лиц Нагорного Карабаха больше не существует
«Правовой акт существования Межпарламентской комиссии Армения-Арцах существует, Вы, как председатель Национального Собрания Армении, являетесь ее сопредседателем. Намерены ли Вы, например, в ближайшее время, созвать заседание этой комиссии?» – спросил на заседании Национального Собрания Армении 9 сентября спикера парламента Алена Симоняна депутат НС от фракции «Армения» Арцвик Минасян.
«Считаю, что нам следует  упразднить этот формат, поскольку вторая сторона более не обладает прежними полномочиями. Мне кажется, нужно серьезно обсудить вопрос аннулирования данного формата, ведь должностных лиц Арцаха, Нагорного Карабаха больше не существует. Такого статуса в Армении ни у кого больше нет. Я не знаю, с кем нужно вести обсуждения в случае возможного созыва заседания вышеупомянутой комиссии. Как юрист, я также считаю, что этого формата больше нет», – ответил Симонян.
А.Минасян в ответ напомнил: если руководствоваться Конституцией и законами, название «Республика Арцах» используется в многочисленных законах Республики Армения, а также в различных международных договорах. По его словам, вопрос ликвидации того или иного формата решают не отдельные должностные лица, а государственные институты.
«Национальное собрание Республики Арцах было избрано народом Арцаха. Так что Вы не вправе объявлять его недействительным. Вы обязаны руководствоваться действующим законодательством Республики Армения. Пока эти акты существуют, Ваша обязанность и обязательство – действовать в соответствии с этими актами, остальное – бездействие или отказ от выполнения обязанностей. Если Вы отказываетесь это сделать, так и скажите, чтобы мы дали этому соответствующий правовой ход», – сказал депутат от оппозиции.
Ален Симонян в ответ указал: «Для дачи соответствующего правового хода нужны соответствующие правовые обоснования. У вас их нет. Республика Арцах была упразднена решением ее же должностных лиц. И правоотношения возможны при наличии двух сторон. Я не могу созывать заседание с какими-то людьми, могу назначить день приема для граждан Армении, не только граждан Армении, и встретиться в удобное время. Это моя единственная обязанность на сегодня.
Я считаю, что этого формата больше не существует – в соответствии с решением властей Нагорного Карабаха».