Ադրբեջանում վայնասուն բարձրացավ ու մեզ արգելվեց ծանոթանալ «խաղաղության պայմանագրի»  տարբերակներին. Խաչատրյան
11:06 10/09/2024
Ադրբեջանում վայնասուն բարձրացավ ու մեզ արգելվեց ծանոթանալ «խաղաղության պայմանագրի» տարբերակներին. Խաչատրյան
«Ընդդիմադիր 4 պատգամավոր դիմել էին ու ստացել թույլտվություն ծանոթանալու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն կոչվող պայմանագրի տեքստին, հետո Ադրբեջանում  վայնասուն բարձրացավ, որ ընդդիմադիր ռևանշիստներին թույլ են տալիս ծանոթանալ այդ տեղեկությունների հետ և մեզ արգելվեց»,- Ազգային ժողովում հայտարարեց  «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նա ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանից հետաքրքրվեց, թե կա՞ ինչ-որ կանոնակարգում, ո՞վ իրավունք ունի որոշել։
Ա.Սիմոնյանն ասաց, որ ՀՀ օրենսդրությամբ, ըստ էության, կարգավորվում են այն հարաբերությունները, որոնք թույլ են տալիս անձանց առնչվել պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններին։
«Նաև հնարավորություն կա  տեղեկությունները տնօրինող  պետական մարմինների կողմից որոշել, որ ընթացակարգերով պետք է ծանոթանան»,- նշեց նա։
Այնուհետև իր ելույթում Արթուր Խաչատրյանն ասաց. «Պատգամավորները դիմել են, ստացել թույլտվություն։ Ծանոթացել են փաստաթղթի 7-րդ, 8-րդ տարբերակներին։  Եթե այդ փաստաթղթերին ծանոթանալը մեր գաղտնիության թույլտվության մակարդակից վեր էր, այդ դեպքում այն մարդը, ով  մեզ թույլ է տվել ծանոթանալ այդ փաստաթղթին, պետք է պատժվեր։ Եթե մենք, ծանոթանալով այդ փաստաթղթերին,  արտահոսք ենք կազմակերպել, խախտել ենք օրենսդրությունը, մենք պետք է պատժվեինք։ Եթե այն մարդը, որը թույլ է տվել ու հիմա թույլ չի տալիս, ինքը պետք է պատժվի, որովհետև դա կամայականություն է։ Դա մեր դառը իրականությունն է։
Ուզում եմ պատասխանեք այս հարցերին, կարող եմ գրավոր ձևակերպել՝ ինչո՞ւ չի պատժվել այն մարդը, որ թույլատվություն է տվել՝ չունենալով դրա իրավունքը, ինչո՞ւ չենք պատժվել մենք, եթե օրենք են խախտել, ինչու չի պատժվում այն մարդը, ով  այդ թույլտվությունը հիմա չի տալիս, ինչը շատ պատահական համընկել է ադրբեջանական վայնասունի հետ»։

Артур Хачатрян: В Азербайджане поднялась истерика, и нам запретили знакомиться с текстом «мирного договора»
«Четыре депутата от оппозиции после подачи соответствующего обращения получили разрешение на ознакомление с проектом т.н. мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Затем в Азербайджане подняли истерику в связи с тем, что “реваншистам” разрешают знакомиться с этими сведениями, и нам запретили получать информацию», – заявил в Национальном Собрании депутат от фракции «Армения» Артур Хачатрян.
У заместителя директора СНБ РА Андраника Симоняна Артур Хачатрян поинтересовался, как все это регулируется и кто имеет право принимать подобное решение.
Симонян в ответ указал, что, в соответствии с законодательством, регулируются те отношения, которые позволяют тем или иным лицам иметь дело с информацией, содержащей государственную тайну.
«Также госучреждения, в ведении которых находится эта информация, вправе вносить дополнительные регулирования, затрагивающие возможности ознакомления с этими данными», – заявил Симонян.
«Депутаты после обращения получили разрешение на ознакомление. Успели ознакомиться с 7-ой и 8-ой редакцией документа. Если уровень секретности этого документа был выше нашего уровня доступа, то человек, который дал нам возможность ознакомиться с документом, должен был быть наказан. Если мы, ознакомившись с документом, допустили утечку, нарушили законодательство, то должны быть наказаны мы. Если же человек сперва дает разрешение, а потом запрещает, не предоставляя никаких обоснований, то он должен быть привлечен к ответственности за произвол. Такова наша горькая реальность.
Хочу, чтобы вы ответили на эти вопросы, я готов направить их в письменной форме. Объясните, почему не был наказан человек, давший разрешение, не имея на это права, почему не были наказаны мы, если нарушили закон, почему не наказывают человека, который сейчас этого разрешения не предоставляет? Совершенно случайно этот запрет совпал с истерикой азербайджанской стороны», – заявил Хачатрян.