Սուրենյանց. Փաշինյանը դարձել է ազգային աղետի հոմանիշ
«Առաջարկում ենք վերցնել այն, ինչ այս պահին համաձայնեցված է, ստորագրել, ունենալ հիմնարար փաստաթուղթ, որից հետո շարունակել քննարկումները մնացած հարցերի վերաբերյալ»,- «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի ընթացքում այսօր հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արձագանքելով հայտարարությանը՝ քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը գրում է.
«Այնպիսի հաստատուն տպավորություն է ստեղծվում, որ Փաշինյանն ու նրա թիմն ընտրել են սովորական ինքնախաբեության ճանապարհը:
Դեռ Փաշինյանի օգոստոսի 31-ի ասուլիսից հետո պարզ էր, որ Բաքուն մերժում է այս առաջարկությունն, ընդ որում՝ Հայաստանին մեղադրելով անլրջության մեջ:
Ադրբեջանը թշնամական պետություն է, բայց այս դեպքում շատ դժվար է նրա մոտեցմանը հակափաստարկ բերել:
Այնուամենայնիվ, ինչո՞ւ է Փաշինյանը դարձյալ կրկնում մի բան, որն արդեն մերժված է:
Մինչև ե՞րբ ենք դառնալու Փաշինյանի պատկերացումների, իրականությունից կտրված պատրանքների պատանդը:
Կամ՝ նույն համաժողովում Փաշինյանը բառացիորեն ասում է. «Եռակողմ հայտարարության մեջ չկա դրույթ, որ ՀՀ որևէ տարածքի վրա պետք է լինի այլ երկրի վերահսկողություն»:
Այս ակնհայտ ստին ո՞վ է հավատալու Հայաստանի սահմաններից դուրս:
Եթե Փաշինյանը Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից դուրս չի եկել, որպեսզի casus belli չառաջացնի, ապա Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կամայական մեկնաբանությունը նույնպես casus belli է:
Փաշինյանը չի հասկացել, որ իր պատկերացումները, պատրանքները որևէ դեր չունեն. միջազգային հարաբերություններում կարևորը՝ ուժային բալանսն է, կոնկրետ շահերը: Փաշինյանը դարձել է ազգային աղետի հոմանիշ»։

Сурен Суренянц: Пашинян стал синонимом национальной катастрофы
«Республика Армения, принимая во внимание, что согласованные положения, по сути, включают все воспринимаемые на международном уровне либо краеугольные, либо ключевые положения для установления отношений, предлагает подписать то, что уже согласовано, получить основополагающий документ, а затем продолжить обсуждения по остающимся вопросам», – заявил сегодня во время международного форума Yerevan Dialogue Никол Пашинян, коснувшись проекта «мирного договора» с Азербайджаном.
Коснувшись заявления Пашиняна, политолог Сурен Суренянц написал:
«Создается стойкое впечатление, что Пашинян и его команда выбрали путь обычного самообмана.
Даже после пресс-конференции Пашиняна 31 августа было ясно, что Баку отвергает это предложение, обвиняя при этом Армению в несерьезности.
Азербайджан – вражеское государство, но в данном случае очень сложно приводить контраргументы в связи с его позицией.
Тем не менее, почему Пашинян повторяет то, что уже отвергнуто?
До каких пор мы будем становиться заложниками представлений, оторванных от реальности иллюзий Пашиняна?
Или на том же форуме Пашинян дословно говорит: "В трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года нет положения о том, что над какой-либо частью территории Армении может быть контроль другой страны".
Кто поверит в эту явную ложь за пределами Армении?
Если Пашинян не отозвал свою подпись под заявлением от 9 ноября, чтобы не создавать casus belli, то произвольная интерпретация заявления от 9 ноября также является casus belli.
Пашинян не понял, что его представления и иллюзии не играют никакой роли. В международных отношениях главное – баланс сил, конкретные интересы. Пашинян стал синонимом национальной катастрофы».