Համերգային շրջագայություն՝ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակի շրջանակում
Այսօրվանից կմեկնարկի Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի միջազգային համերգային շրջագայությունը, որը նվիրված է Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, շրջագայության առաջին երեք համերգները տեղի կունենան Եվրոպայում: Սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբի համերգը կկայանա Բրյուսելի քաղաքապետարանի համերգասրահում, սեպտեմբերի 14-ին՝ Լյուքսեմբուրգի Էշ սուր Ալզետի քաղաքային թատրոնում, իսկ սեպտեմբերի 17-ին՝ Հունգարիայի երաժշտության տան դահլիճում:
Համերգային ծրագիրը ներառում է Շառլ Ազնավուրի լավագույն ստեղծագործությունների նոր ջազային մշակումներ՝ մեծ ջազ նվագախմբի համար: Համերգների մենակատարներն են Ինգա Արշակյանը և Գոռ Սուջյանը:
Հոկտեմբերին շրջագայությունը կշարունակվի Աֆրիկայում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, իսկ դեկտեմբերին կեզրափակվի Հարավային Ամերիկայում:
Նախագիծն իրականացվում է «Շառլ Ազնավուր-100» միջոցառումների շրջանակում:
Շառլ Ազնավուրի 100-ամյա հոբելյանն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025թթ. օրացույցում:

The State Jazz Orchestra of Armenia kicks off its international tour as part of a program marking singing legend Charles Aznavour's 100th birth anniversary.
The first three concerts of the tour will take place in Europe, including in Brussels (September 11), Luxembourg (September 14) and Budapest (September 17).
The concert program features new jazz arrangements of Charles Aznavour’s greatest works, orchestrated for a large jazz ensemble.
The project is supported by the Armenian Ministries of Education, Science, Culture and Sports, and Foreign Affairs, within the framework of the Charles Aznavour 100 events.
Charles Aznavour’s 100th anniversary is included in UNESCO's calendar of anniversaries of eminent personalities and important events for 2024-2025.