Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում տեղի ունեցավ ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի գործով դատական նիստը։
Իր խոսքում Հրայր Թովմասյանը նշեց, որ Վճռաբեկ դատարանի մեկնաբանություններում օգտագործել է գնահատողական հասկացություն։
«Օրինակ՝ ինչ է նշանակում իշխանական մարմինների հեղինակազրկում, ով գնահատեց, թե այդ մարմինը հեղինակազրկվե՞լ է, թե ՝ ոչ։ Այսնինքն՝ որ գործողությունն է հեղինակազրում, ավտոմեքենան առանց ամրագոտի քշող նախարարը հեղինակազրկե՞ց Արդարադատության նախարարությունը, թե ՝ոչ։ Այսնինքն՝ տարակարծիք մեկնաբանություն տվող հասկացություն է»,- ասաց Թովմասյանը՝ ընդգծելով, որ Վճռաբեկ դատարանի կողմից տրված մեկնաբանությունները լրացուցիչ պարզաբանումների կարիք ունի։
«Կարող ենք էսպերիմենտ անել ու գործող նախարարներին կանչենք, հարցնենք՝ Ձեր ո՞ր արարքի դեպքում նախարարությունը կհեղինակազրկվի»,- շարունակեց Թովմասյանը։

Следующее судебное заседание по делу Грайра Товмасяна состоится завтра
В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция – в административном районе Кентрон (Центр)) под председательством судьи Татевик Григорян сегодня продолжилось судебное заседание по делу бывшего министра юстиции, экс-председателя Конституционного суда (КС) Армении, судьи КС Грайра Товмасяна.
В своем слове Грайр Товмасян отметил, что Кассационный суд в комментариях использовал оценочное понятие.
«Например, что значит дискредитация органов власти?  Кто оценил, что данный орган дискредитирован? То есть дискредитирует какое-то действие. Ездящий за рулем без ремня безопасности министр дискредитировал министерство юстиции или нет? Налицо понятие, дающее повод для различных интерпретаций», – сказал Товмасян, подчеркнув, что комментарий суда нуждается в разъяснениях.
«Можем провести эксперимент: позвать действующих министров и спросить – в случае каких Ваших действий министерство будет дискредитировано?» – продолжил Товмасян.