Ուկրաինան ցանկանում է, որ Հնդկաստանը կոորդինացնի բանակցությունները Ռուսաստանի հետ. Bloomberg
Ուկրաինան ցանկանում է, որ Հնդկաստանը կոորդինացնի Մոսկվայի և Կիևի միջև բանակցությունները։ Այդ մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Նյու Դելիում Ուկրաինայի դեսպան Ալեքսանդր Պոլիշչուկին։
The New York Times-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ուկրաինացի պաշտոնյաները Հնդկաստանին չեն տեսնում որպես միջնորդ Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև, չնայած այն հանգամանքին, որ վարչապետ Նարենդրա Մոդին ասել է, որ պատրաստ է նպաստել և ցանկացած դեր խաղալ Ուկրաինայում հակամարտությունը դադարեցնելու համար:
«Ուկրաինան ցանկանում է, որ Հնդկաստանը «կոորդինացնի» բանակցությունները երկու պատերազմող երկրների միջև»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է լուրում:
Պոլիշչուկի խոսքով՝ Հնդկաստանը պետք է ավելի ակտիվ դեր խաղա հակամարտության կարգավորման գործում, եթե ակնկալում է մշտական անդամակցություն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։ Նա հավելել է, որ ինքը չպետք է բավարարվի Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջև հաղորդագրություններ փոխանցող «փոստատարի» դերով։
Դեսպանը նաև հիշեցրել է, որ Կիևը Նյու Դելիին առաջարկել է կոնֆերանս անցկացնել Ուկրաինայի հարցով, սակայն, նա նշել է, որ պարզ չէ՝ հնդկական կողմը կհամաձայնի՞ այդ առաջարկին։

Ukraine wants India to play more active role in ending war with Russia
India should play a more active role in ending Russia’s war in Ukraine if it wants to win a permanent seat on the United Nations Security Council, Bloomberg quoted Ukraine’s ambassador in New Delhi as saying.
Ukraine wants India to “moderate” talks between the two warring nations and use its ties with Russia to convince Moscow to join peace talks, Oleksandr Polishchuk said Tuesday. Ukraine has proposed India hold a peace summit before November 2024 aimed at ending the conflict, but it’s not clear yet if New Delhi will agree, he said.
“If India is aiming for permanent seat in the United Nation’s Security Council to serve its own interest, it is setting the bar too low,” Polishchuck said.
India is reliant on Russia for military weapons and cheap oil, and has refrained from condemning Vladimir Putin for his invasion of Ukraine two years ago. Prime Minister Narendra Modi, who visited Kyiv in August for the first time since the conflict broke out, has consistently advocated diplomacy and dialog to end the war.
New Delhi has agreed to relay messages between Putin and Ukraine’s President Volodymyr Zelenskiy, but is reluctant to play a more active. Subrahmanyam Jaishankar, India’s foreign minister, echoed those sentiments on Tuesday in Germany, without saying whether India would hold a peace summit.
“For us, this is not about a process or about being seen to do something,” he said. “What is important for us is the reality of the conflict that is taking place today.”