Ինձ մի վախեցրեք. Թովմասյանը՝ դատավորին
«Հրայր Թովմասյանի ՍԴ նախագահի լիազորությունների դադարեցմանը հասնելւ համար ոչ մի բանի առաջ չեն խորշել»,-այս մասին հայտարարեց  արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանը։
Նրա խոսքով, այդ նպատակին հասնելու համար գործի է դրվել ողջ համակարգը, քրեական գործեր են հարուցվել իր մտերիմների, գործընկերների նկատմամբ, որոնք հետո արդարացվել են։
Դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանն ընդհատեց Թովմասյանին, ասաց՝ սույն գործի հետ առնչություն չունեն Թովմասյանի հայտարարությունները, թույլ չի տալիս շարունակել ելույթը։
«Այսինքն առնչություն չունի՞, որ ես ասում եմ իմ լիազորությունները դադարեցվել են քաղաքական պատճառներով»,-ասաց Թովմասյանը, ինչին ի պատասխան դատավորը սպառնաց սահմանափակում կիրառել։
«Մի վախեցրեք էլի, չեմ վախենում Ձեր սահմանափակումներից, կարաք հիմա էլ դադարեցնեք, գնաք խորհրդակցական սենյակ, կարաք հեռացնեք։ Հեռացրեք, եթե սա եք ուզում, ես Ձեզ ճշմարտությունն եմ ասում»,-ասաց նա։

«Они не гнушались ничем, чтобы добиться прекращения полномочий Грайра Товмасяна как председателя Конституционного суда (КС) Республики Армения», – заявил в своей защитительной речи на заседании суда общей юрисдикции Еревана (резиденция – в административном районе Кентрон (Центр)) под председательством судьи Татевик Григорян 12 сентября бывший министр юстиции, экс-председатель КС Армении, судья КС Грайр Товмасян.
По его словам, для достижения этой цели была задействована вся система, были возбуждены уголовные дела против его родственников и коллег, которые впоследствии были оправданы.
Судья Татевик Григорян прервала Товмасяна, отметив, что его заявления не имеют никакого отношения к рассматриваемому делу, посему она не позволяет ему продолжить свою речь.
«В смысле «не имеют отношения»? Я говорю, что мои полномочия были прекращены по политическим мотивам», – отреагировал Товмасян. В ответ судья пригрозила применить ограничения.
«Вот только не нужно меня пугать. Я не боюсь Ваших ограничений: можете прекратить все прямо сейчас и удалиться в совещательную комнату, можете удалить меня из зала, если хотите. Я Вам говорю правду», – заявил Товмасян.