«Արմենիա» 8-րդ միջազգային երաժշտական փառատոն. բացահայտել Հայաստանը դասական երաժշտության միջոցով
Համաշխարհային դասական ստեղծագործություններ՝ 8-րդ ամենամյա «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնին․ սեպտեմբերի 16-ին մեկնարկում է նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 19-րդ համերգաշրջանը: Մինչև հոկտեմբերի 28-ը շարունակվող այս փառատոնն արդեն 8-րդ անգամ համախմբում է դասական երաժշտության սիրահարներին և նվիրում երաժշտական տոն Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, փառատոնը դասական երաժշտության սիրահարներին կներկայանա հարուստ համերգային երկացանկով և աշխարհում մեծ ճանաչում ունեցող երաժիշտներով՝ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ համաշխարհային դասականների կողքին ներկայացնելով նաև հայ հեղինակների ստեղծագործություններ, ինչը կարևոր առաջնահերթություն է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի համար։
Հինգ սիմֆոնիկ համերգին ռուս և եվրոպացի կոմպոզիտորներ Կամիլ Սեն-Սանսի‚ Ֆելիքս Մենդելսոնի‚ Պյոտր Չայկովսկու‚ Սերգեյ Ռախմանինովի‚ Ալեքսեյ Շորի կողքին կհնչեն նաև հայ հեղինակների՝ Գրիգոր Եղիազարյանի‚ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի‚ Էդվարդ Միրզոյանի‚ Տիգրան Մանսուրյանի‚ Էդուարդ Հայրապետյանի‚ Արմեն Սմբատյանի ստեղծագործությունները։
Այս տարի ևս փառատոնի ընթացքում երևանյան բեմ կբարձրանան հանրահայտ դաշնակահարներ Եկվոն Սունվուն‚ Հայկ Մելիքյանը‚ Նիկիտա Մնդոյանցը‚ թավջութակահար Մաքսիմիլիան Հորնունգը‚ ջութակահար Սթիվեն Ուորթսը: Նրանցից շատերը մեր երկրում կլինեն առաջին անգամ։ Հեղինակավոր երաժիշտները նաև վարպետության դասեր կանցկացնեն «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի սաների համար՝ պատանի երաժիշտներին փոխանցելով իրենց հմտությունները։ Համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը‚ Նաբիլ Շեհատան‚ Լուիս Անդրադեն, Ռեմի Դյուրուն:
«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնն իրականացվում է Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ: «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը հիմնադրվել է 2017 թվականին՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ջանքերով:

Experience world-class performances and celebrate Armenian culture as the 8th annual Armenia International Music Festival kicks off the 19th concert season of the Armenian State Symphony Orchestra on September 16. Spanning over a month in Yerevan, this festival promises a journey of musical discovery, concluding on October 28, organizers said.
The festival, established in 2017 through the efforts of Sergey Smbatyan, the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, has gained international recognition in just a few years and become a beloved event among classical music enthusiasts.
This year, the festival will feature five symphonic concerts at the Aram Khachaturian Concert Hall. With the support of the Tourism Committee of the Ministry of Economy of Armenia, the festival will delight classical music lovers with a rich program and prominent artists. The lineup includes performances by pianists Yekwon Sunwoo, Hayk Melikyan, and Nikita Mndoyants, cellist Maximilian Hornung, and violinist Stephen Waarts under the baton of distinguished conductors Sergey Smbatyan, Nabil Shehata, Luis Andrade and Rémi Durupt.
The concerts will present a varied repertoire, including compositions from the 19th and 20th centuries, as well as contemporary works. Audiences can look forward to a mix of Russian and European composers like Camille Saint-Saëns, Felix Mendelssohn, Pyotr Tchaikovsky, Sergei Rachmaninoff, and Alexey Shor, alongside Armenian composers such as Grigor Yeghiazaryan, Alexander Spendiarian, Edward Mirzoyan, Tigran Mansurian, Eduard Hayrapetyan, and Armen Smbatyan.
The Armenia International Music Festival is more than just music; it's about connection. It brings people together, whether they are locals or visitors. In recent years, the festival has welcomed numerous tourists, allowing them to explore Armenian performing arts and enjoy unforgettable evenings in a city known for its warmth and hospitality.