Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր սեպտեմբերի 12-ին՝ ժամը 00։15-01։05-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
«Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել էր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել»,- նշում են ՊՆ-ից։

The Armenian Defense Ministry has rejected Azerbaijan's fresh accusations of a ceasefire violation.
"The statement issued by the Azerbaijani Ministry of Defense, alleging that on September 12, between 12:15 a.m. and 1:05 a.m., the Armenian armed forces opened fire towards Azerbaijani combat positions located in the southwestern section of the border, does not correspond to reality," the ministry said in a statement.
"Notably, the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has proposed the establishment of a joint Armenia-Azerbaijan mechanism for investigating ceasefire violations and/or related cases, to which Azerbaijan has not yet responded," it added.