ԱՄՆ-ի Գաղտնի ծառայությունը սխալմամբ ոգեկոչել է մահապшրտ-шհшբեկիչների հիշատակը
ԱՄՆ Գաղտնի ծառայությունը X սոցիալական ցանցի իր էջում հրապարակում է արել՝ ի հիշատակ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերի՝ պատահաբար զոհերի թվում ներառելով «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին։
«Դրոշը, որը կախված է մեր շտաբում, հիշեցնում է սեպտեմբերի 11-ի իրադարձությունների և մեր առաքելության նպատակի մասին: Ազատության և զոհաբերության վկայություն, այն հարգում է բոլոր 2996 զոհվածների հիշատակը, ներառյալ մեր գլխավոր հատուկ սպա Քրեյգը Թ. Միլլերին և հատուկ գործակալ Չարլզ Լ. Ֆրենդին»,-գերատեսչության՝ արդեն ջնջված հրապարակումից մեջբերում է արել Daily Caller-ը :
Ավելի ուշ Գաղտնի ծառայությունը հաղորդագրություն է թողարկել ուղղված տարբերակով և հաստատել նախկին սխալը:
«Նախնական հաղորդագրության մեջ մենք սխալմամբ նշել ենք մահացածների ընդհանուր թիվը, որոնց թվում են 19 ահաբեկիչները… Մենք խորապես ներողություն ենք խնդրում սխալի համար»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Ահաբեկիչների առևանգած երկու մարդատար ինքնաթիռներ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին մխրճվել են Նյու Յորքի Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի զույգ աշտարակների մեջ՝ ամբողջությամբ ոչնչացնելով դրանք։ Ահաբեկիչների կողմից վերահսկվող ևս մեկ ինքնաթիռ մխրճվել է Վաշինգտոնում պաշտպանության նախարարության շենքի արևմտյան թևի վրա։ Չորրորդ մարդատար ինքնաթիռը, որը նույնպես առևանգվել էր ահաբեկիչների կողմից, ընկել և կործանվել է Փիթսբուրգ քաղաքի մոտ (Փենսիլվանիա): Պաշտոնական տվյալներով՝ հարձակումների հետեւանքով զոհվել է 2977 մարդ։

The United States Secret Service issued a now-deleted social media post Wednesday, accidentally honoring all 2,996 lives lost on Sept. 11, 2001, a number that included the 19 hijackers, the Daily Caller reported.
“The flag hanging in our headquarters is a solemn reminder of 9/11 and our mission’s purpose. A testament to freedom and sacrifice, it honors all 2,996 lives lost, including our own Master Special Officer Craig T. Miller & Special Agent in Charge Charles L. Friend,” the organization wrote in a Wednesday morning post on X.
The Secret Service appears to have taken the post down shortly after 3 p.m. Wednesday afternoon.
The 2,996 figure includes the 19 al-Qaeda terrorists who hijacked four planes and perpetrated the attacks.
The attack killed 2,977 people, according to 911 memorial.org. The total number of victims added to the 19 hijackers adds up to 2,996.
The Secret Service issued a new version of the tweet at 3:30 p.m. with the 2,977 figure in place of the 2,996 number.
“This is a correction of an earlier version of this post. In the original post, we erroneously included the total number of deceased from the Sept 11 attacks, which included the hijackers. Our intent was to only honor the victims of that tragic day and we deeply apologize for the error,” the organization wrote.