ԱՄՆ Պետդեպը` Փաշինյան-Բլինքեն հեռախոսազրույցի մասին
Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը վերահաստատել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն ու արժանապատիվ խաղաղության կարևորությունը։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Մեթյու Միլլերի հաղորդագրության մեջ։
«Պետքարտուղար Բլինկենը ողջունել է կողմերի հարաբերություններում վերջին առաջընթացը, այդ թվում՝ սահմանների սահմանազատման կարգավորման շուրջ համաձայնությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղարը վերահաստատել է հավատարմությունը բարգավաճ, ժողովրդավարական և անկախ Հայաստանին աջակցելու շարունակական ջանքերին:
Նա Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում քննարկել է հայ-ամերիկյան ընդլայնվող հարաբերությունները՝ ներառյալ էներգետիկայի, առևտրի և ներդրումների, ինչպես նաև կրթության ոլորտներում համագործակցությունը։

U.S. Secretary of State Antony Blinken reaffirmed the importance of a durable and dignified peace between Armenia and Azerbaijan in a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Thursday, the State Department reported.
"Secretary Blinken welcomed recent progress between the parties, including an agreement on a border delimitation regulation," State Department spokesperson Matthew Miller said in a statement.
"Secretary Blinken and Prime Minister Pashinyan discussed the expanding U.S.-Armenia relationship, including cooperation on energy, trade and investment, and education.
"The Secretary reaffirmed the United States’ commitment to ongoing efforts to support a prosperous, democratic, and independent Armenia that benefits the people of Armenia and the broader Caucasus region," he added.