Քննարկվել է Մորգանի գրադարան-թանգարանում հայերեն ձեռագրերի ցուցադրման հարցը
Սեպտեմբերի 12-ին Մատենադարանի պատվիրակությանը հյուրընկալել է նշանավոր Մորգանի գրադարան և թանգարանը, որը հիմնադրվել է 100 տարի առաջ և ունի գրավոր ժառանգության` ձեռագրերի, հնատիպ գրքերի, փաստաթղթերի հազվագյուտ հավաքածու:
Մատենադարանից հայտնում են, որ պատվիրակությանը ներկայացվել է կենտրոնի վերականգնման և ցուցադրական գործունեությունը:
Այցի ավարտին տեղի է ունեցել քննարկում Միջնադարյան և վերածնության ձեռագրերի բաժնի ղեկավար Ռոջեր Ուիեքի և ձեռագրերի մասնագետ Սիլվի Մերյանի հետ:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը ներկայացրել է «Հիշողության կերպարանքները» միջազգային սեմինարի նպատակներն ու պատմությունը և հրավիրել վերականգնող մասնագետներին մասնակցելու սեմինարին:
Քննարկվել է նաև Մորգանի գրադարան-թանգարանում հայերեն ձեռագրերի ցուցադրման հարցը, կանխորոշվել է այս ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքների հաջորդականությունը:
Պատվիրակությունը ծանոթացել է նաև կենտրոնի հավաքածուներում պահվող հայերեն ձեռագրերի լավագույն նմուշներին:

Matenadaran's delegation visits Morgan Library and Museum in New York
On September 12, the Yerevan Matenadaran delegation visited the renowned Morgan Library and Museum in New York, which was founded 100 years ago and has a rare collection of written heritage, including manuscripts, old printed books, and documents.
During the visit, the delegation learned about the restoration and exhibition activities of the centre. At the end of the visit, they also had discussions with Roger Wieck, the Department Head of Medieval and Renaissance Manuscripts, and Sylvie Merian, a specialist in manuscripts, the institute reported.
Director Ara Khzmalyan presented the goals and history of the "The Faces of Memory" international seminar and invited manuscript restorers to participate. Besides, they discussed the display of Armenian manuscripts at the Morgan Library Museum and outlined the planned sequence of works in this direction. The delegation also saw some of the best samples of Armenian manuscripts stored in the centre's collections.