ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Իրանի հետ համագործակցության ազդեցությունը այլ երկրների անվտանգության առումով
Ռուսաստանի ու Իրանի  համագործակցությունը չի ազդի երրորդ երկրի անվտանգության վրա։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախար Սերգեյ Ռյաբկովը։
«Մեր համագործակցությունը փորձաված  ժամանակով, այն չի պարունակում այնպիսի տարրեր, որոնք չեն խախտում միջազգային իրավական պարտավորություննե, որևե կերպ բացասաբար չեն ազդում ինչ-որ մեկի անվտանգության կամ որոշ տարածաշրջանային հավասարակշռության վրա»,- ասել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը մտադիր է վեճ գցել Մոսկվայի և Թեհրանի միջև, սակայն դա ԱՄՆ-ին չի հաջողվի անել։ Դիվանագետը հավելել է, որ ոչ ոք չի ժխտում Իրանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, և ԱՄՆ-ն պետք է հոգա իր խնդիրները։

The cooperation between Moscow and Tehran does not affect the security of third countries, Russian Deputy Foreign Minister Sergey Ryabkov said on Saturday, adding that the United States should not interfere in military-technical affairs of Russia and Iran.
“Our cooperation is time-tested. It does not contain elements that violate anything in terms of international obligations or in any way negatively affect someone's security or regional balances,” Sputnik quoted Ryabkov as telling reporters.
The two countries have deep cooperation in the fields of politics, economy and transport, he added.
“There is also military-technical cooperation. No one denies this. But it is not the US' business to interfere and poke its nose into others’ issues. They should deal with their own problems,” the deputy foreign minister said.