Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանը սեպտեմբերի 19-ին, օրենքի ուժով, ազատ է արձակվելու. Փաստաբան
Դատարանի սահմանած մեկ տարվա ազատազրկումն ամբողջությամբ կրելով՝ քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանը հինգշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 19-ին, օրենքի ուժով ազատ է արձակվելու։ Այս մասին տեղեկացնում է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա նաև նշում է, որ, ըստ ամենայնի, նա Վարդաշենի բանտից դուրս կգա ժամը 10:00-ին։
«ՀԳ. Մալյանին բանտում ամեն անգամ այցելելիս սպասում էի, թե երբ է կալանավորական մասնաշենքի դարպասների մեջ հայտնվելու նրա լայն ժպիտն ու անմիջապես լսվելու նրա չարաճիճի «պրո՛նտո, սինյոր ադվոկատո»-ն։ Այնուհանդերձ, է՛լ չեմ ուզում տեսնեմ էդ պատկերը։ Շաբաթ օրվա այցելությունս - թվով 72-րդը - թո՛ղ լինի վերջինը։ Բա՛ստա, ամիկո միո»,- գրել է նա։
Գրող, հրապարակախոս, հասարակական գործիչ Նարեկ Մալյանին դատարանը մեղավոր է ճանաչել  Քր. օրենսգրքի 329 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված արարքի կատարման համար ու դատապարտել  ազատազրկման մեկ տարի ժամկետով։
«Հաշվակցել Նարեկ Մալյանի անազատության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածը 2023 թ. սեպտեմբերի 20-ից մինչև 2024 թ. ապրիլի 12-ը, նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ սահմանել ազատազրկում 5 ամիս 7 օր ժամկետով»,-հայտարարել էր դատավորը դատավ-իռը հրապարակելիս։
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Մալյանի նկատմամբ քրեական վարույթ հարուցվել է ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի պատճառով։
Քր. օրենսգրքի 329 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետ
Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունների, զանգվածային լրատվության միջոցների կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ մեկից չորս տարի ժամկետով:

Адвокат: Политзаключенный Нарек Малян выйдет на свободу 19 сентября
Отбыв назначенный судом срок – один год лишения свободы – в полном объеме, политзаключенный Нарек Малян в четверг, 19 сентября, будет освобожден в соответствии с законом. Об этом сообщил адвокат Рубен Меликян.
По его словам, по всей вероятности, Малян выйдет из УИУ «Вардашен» в 10:00.
«P.S. Каждый раз, навещая Маляна в тюрьме, я ждал, когда его широкая улыбка появится в воротах тюремного корпуса и сразу же послышится его озорное «пронто, синьор адвокато». Но, тем не менее, больше не хочу видеть эту картину. Пусть мое субботнее посещение – 72-е по счету – станет последним. Баста, амико мио», – написал Меликян.
Писатель, публицист, общественный деятель Нарек Малян был ранее приговорен к году лишения свободы, с учетом уже проведенного под стражей времени ему оставалось провести за решеткой  5 месяцев и 7 дней.
Как известно, Нарек Малян был задержан 20 сентября 2023 года, в дни мирных акций протеста и неповиновения, начавшихся после сдачи Арцаха. Малян обвиняется в публичных призывах, направленных на пропаганду ненависти, нетерпимости или вражды к человеку или группе лиц по политическим взглядам (статья 329 УК РА). В основе обвинения лежит прямой эфир в фейсбуке 19 сентября во время митинга на площади Республики. С 22 сентября общественный деятель был арестован, арест ему периодически продлевали.