Փաշինյան. Ես խնդրում եմ իմ բաժին ներողությունը
«Հայեցակարգային երկընտրանքը, որ այսօր քննարկվում է մեր երկրում, հետեւյալն է. ինչի՞ համար է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ֆորպոստ, հենման կետ, տարածքով ավելի մեծ պետություն ունենալու համա՞ր (Պատմական Հայաստանի հայեցակարգ), թե մեխանիզմ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում սեփական քաղաքացիների բարեկեցությունը ապահովելու համար (Իրական Հայաստանի հայեցակարգ), այն ընկալմամբ, որ բարեկեցության անբաժանելի տարրերն են լավ ապրուստը, ազատությունը, արդարությունը, անվտանգությունը:
Համոզմունքս այն է, որ մեր ժողովուրդը շատ վաղուց է կատարել իր ընտրությունը՝ հօգուտ Իրական Հայաստանի:
Բայց մենք՝ տարբեր ժամանակներում կառավարողներս, նրան չենք լսել, այլ ըստ էության մեր ժողովրդին պարտադրել ենք ապրել «պատմական ցիկլի» մեջ:
Հենց սրա համար է, որ պետք է ներողություն խնդրենք մեր ժողովրդից ու ես խնդրում եմ իմ բաժին ներողությունը»։

Никол Пашинян на своей странице в Facebook написал:
Концептуальная дилемма, которая обсуждается сегодня в нашей стране, заключается в следующем. Для чего существует Республика Армения? Чтобы быть форпостом, опорным пунктом, иметь более крупное по территории государство (концепция Исторической Армении), или механизмом обеспечения благополучия собственных граждан на своей международно признанной территории (концепция Реальной Армении) с пониманием того, что неотделимыми элементами благополучия являются благополучие, свобода, справедливость, безопасность.
Убежден, что армянский народ уже давно сделал свой выбор в пользу реальной Армении.
Но мы, управляющие страной разных периодов, его не слушали, а фактически заставляли наш народ жить в “историческом цикле”.
Именно по этой причине мы должны извиниться перед нашим народом, и я со своей стороны прошу прощения».