Հայազգի ռեժիսոր Սթիվ Զաիլյանն արժանացել է «Էմմի» մրցանակի
Լոս Անջելեսում տեղի է ունեցել «Էմմի» հեռուստատեսային մրցանակաբաշխության 76-րդ արարողությունը: Հայազգի ռեժիսոր և սցենարիստ Սթիվ Զայիլյանը ճանաչվել է լավագույն ռեժիսոր Netflix-ի «Ռիփլի» մինի սերիալի համար։
deadline.com-ի հաղորդմամբ, մրցանակը ստանալիս իր ելույթում Զայիլյանը շնորհակալություն է հայտնել իր դերասանական կազմին և նկարահանող անձնակազմին։
«Իտալիայում «Ռիփլի»-ն նկարահանելը արդեն իսկ պարգև էր: Երազի պես էր: Դրանից հետո ինձ ոչինչ պետք չէր»,- ասել է Սթիվ Զայիլյանը։
Ֆիլմի մասին. Ֆիլմի գլխավոր դերում հանդես է եկել իռլանդացի դերասան Էնդրյու Սքոթը։
1960-ականներ։ Մի հարուստ մարդ վարձում է մանր խուլիգան Թոմ Ռիփլիին, որպեսզի նա մեկնի Իտալիա և իր «հիմար» որդուն հետ բերի ԱՄՆ: Նա նրան համարում է իր որդու՝ Ռիչարդի ընկերը, ով Իտալիայում փող է վատնում և չի պատրաստվում վերադառնալ ԱՄՆ, ուստի պատրաստ է շատ վճարել, եթե միայն Թոմը գնա Եվրոպա և համոզի իր «հիմար, անլուրջ» որդուն վերադառնալ տուն։
Հայկական ծագումով ամերիկացի սցենարիստ, կինոռեժիսոր և պրոդյուսեր Սթիվ Զաիլյանը ծնվել է Ֆրեզնոյում (Կալիֆորնիա)։ Նրա հայրը՝ Ջիմ Զաիլյանը, եղել է ռադիո լրագրող:
Սթիվ Զայիլյանը ստեղծել է պրոդյուսերական ընկերություն։ Արժանացել է «Օսկարի», «Ոսկե Գլոբուսի» և Բաֆտայի «Շինդլերի ցուցակը» ֆիլմի իր սցենարի համար։
«Օսկար» մրցանակի է առաջադրվել «Արթնացումներ» (1990), «Նյու Յորքի ավազակախմբերը» (2002) և «Moneyball» (2006) ֆիլմերի սցենարների համար։ 2020 թվականին առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի՝ «Լավագույն ադապտացված սցենարի համար» անվանակարգում։
«Էմմի» մրցանակաբաշխության 2024 թվականի լավագույն սերիալներն են ճանաչվել «Սյոգուն» (Լավագույն դրամա) և «Հնարքներ» (Լավագույն կատակերգություն) հեռուստասերիալը։
«Սյոգուն»-ն այս տարի առաջադրվել էր «Էմմի»-ի 25 անվանակարգերում։ Արդյունքում այն ստացել է 18 մրցանակ։ «Հնարքներ»-ն այս տարի առաջադրվել էր 16 անվանակարգում, սակայն միայն երեքում է արժանացել մրցանակների։
«Էմմի» տարբեր անվանակարգերում ներկայացվել են սերիալներ, հեռուստատեսային ֆիլմեր և հեռուստաշոուներ, որոնք հեռարձակվել են հեռուստաալիքներով կամ առցանց հարթակներում 2023 թվականի հունիսի 1-ից մինչև 2024 թվականի մայիսի 31-ը։

Голливудский режиссер армянского происхождения Стив Заиллян получил премию «Эмми»
В ночь с 15 на 16 сентября в США прошла церемония вручения 76-й премии «Эмми», на которую были номинированы сериалы, телефильмы и телешоу, вышедшие в эфир или на онлайн-платформах в период с 1 июня 2023 года по 31 мая 2024 года.
В частности, голливудский сценарист и режиссер армянского происхождения Стивен Заиллян (обладатель «Оскара» за сценарий к «Списку Шиндлера») получил премию «Эмми» в номинации «За выдающуюся режиссуру в мини-сериале, антологии или фильме» за сериал Netflix «Рипли», пишет deadline.com.
Главный герой проекта — расчетливый Том Рипли, который искусно притворяется другом сына богатого судостроителя Герберта Гринлифа, избалованного Дикки. Сериал целиком снят в черно-белом цвете. Американская телевизионная академия отметила «Рипли» за лучшую режиссуру мини-сериала. Еще три премии «Эмми» шоу принесли победы на Creative Arts Emmy, пишет forbes.ru.
Стивен Заиллян – американский кинорежиссер, сценарист, монтажер, продюсер армянского происхождения. Обладатель премии «Оскар» 1994 года за сценарий к фильму «Список Шиндлера». Был также трижды номинирован на «Оскар» за сценарии к фильмам «Пробуждение», «Банды Нью-Йорка», «Человек, который изменил все» вместе с Аароном Соркиным. «Таймс» назвала его «самым искусным и проницательным сценаристом Голливуда со времен Роберта Тауна».
Сериал «Сегун» стал обладателем награды в номинации "Лучший драматический сериал" американской телевизионной премии «Эмми». Лучшими драматическими актрисой и актером стали Анна Саваи и Хироюки Санада, исполнившие роли в сериале «Сегун».
Лучшим комедийным сериалом стал «Хитрости». Награды в номинациях лучший комедийный актёр и комедийная актриса подучили Джереми Аллен Уайт («Медведь») и Джин Смарт («Хитрости»).
Награду в категории «Лучший мини-сериал» получил «Олененок». Лучшей актрисой в мини-сериале стала Джоди Фостер («Настоящий детектив»), а лучшим актером Ричард Гэдд («Олененок»).