Այսօր Հայաստանում քաղաքական դաշտի լռությունը հաճախ ավելի որակյալ է, քան՝ նրա խոսք. Վահե Հովհաննիսյան
09:56 17/09/2024
«Հաջողելու են այն գործիչները և թիմերը, որոնք խորությամբ կհասկանան, թե ինչ է նշանակում պարտություն տեսած քաղաքացին և պարտության միջով անցած/անցնող հասարակությունը։
Այդ գործիչների և թիմերի առաքելությունն է՝ փոխել այդ հոգեվիճակը։
Պետք է ձևավորվեն մարդկային և ռեսուրսային կենտրոններ, որոնք կդնեն հենց այս խնդիրը։
Մադուն և հասարակությանը պետք է ցույց տալ առանց պարտության ապագան։
Արդյոք սա կարո՞ղ է անել ասելիք և պատկերացումներ չունեցող գործիչների նոմենկլատուրան, քաղաքական «свадебный генерал»-ների շարանը։ Չի կարող։
Այսօր Հայաստանում քաղաքական դաշտի լռությունը հաճախ ավելի որակյալ է, քան՝ նրա խոսքը. սա պետական ողբերգություն է։
Այդ վերնախավն է մեծապես պատասխանատու անկախության 33-րդ տարում երկրի այսօրվա վիճակի, հասարակության որակի, և իրականությունը փոխելու քայլերի խորքային պատկերացման բացակայության համար։
Եվ առաջիկա սեպտեմբերի 21-ի նախօրեին եթե խիզախություն չունենանք սա ընդունելու, ապա մեր պատմության ընթացքը նույնիսկ ավելի տխուր է լինելու, քան հիմա է։
«Մեզ պետություն պետք չէ, թողեք հանգիստ ապրենք» հանրության մեջ առկա ձևակերպումը որպես պետության մահախոսական է հնչում։ Սա ուղիղ ուղերձ է հարևաններին, որ մենք մեծ հաշվով դեմ չենք առանց պետականություն ապրելու։ Գրեթե նույնն ասում է ՀՀ իշխանությունը՝ խոսքը համեմելով տիեզերական ցինիզմով։ Ու չի գտնվում ճանապարհը սա վերջացնելու։ Բայց գտնվելու է»։

Ваге Оганнисян: Сегодня в Армении молчание политического поля зачастую более качественно, нежели слово
13:19 17/09/2024
«Успеха добьются деятели и команды, которые во всей глубине поймут, что означают столкнувшийся с поражением гражданин и прошедшее/проходящее через поражение общество», – написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«Миссия этих деятелей и команд – изменить это душевное состояние.
Должны быть сформированы людские и ресурсные центры, которые поставят именно эту задачу.
Человеку и обществу нужно показать будущее без поражения.
Может ли это сделать номенклатура деятелей, не имеющих соответствующее представление и план действий, вереница политических «свадебных генералов»? Не может.
Сегодня в Армении молчание политического поля зачастую более качественно, нежели слово: это государственная трагедия», – отметил он.
«Эта элита по большей части несет ответственность за нынешнее состояние страны на 33-м году независимости, за качество общества, отсутствие глубинного понимания шагов по изменению реальности.
И если в преддверии предстоящего 21-го сентября (Дня независимости Армении. – Ред.) не найдем в себе смелости принять это, то ход нашей истории будет даже более грустным, нежели сейчас.
Встречающаяся в обществе формула «нам не нужно государство, дайте пожить спокойно» звучит как некролог по государству. Это прямое послание соседям, что мы по большему счету не против жить без государственности. Почти то же самое говорят власти РА, приправляя свое слово космическим цинизмом. И не находится выхода, чтобы положить конец этому. Но найдется», – подчеркнул Ваге Оганнисян.