Արցախում կորուստների և հասցված վնասների փոխհատուցման համար դրանք պետք է չափելի, հաշվելի ձևով հիմնավորվեն. Սիրանուշ Սահակյան
12:59 18/09/2024
«Իրավական գործընթացի որևէ փուլում առաջ է գալիս Արցախում կորուստների և հասցված վնասի փոխհատուցման խնդիրը և այն պետք է չափելի, հաշվելի լինի, հիմնավորվի պատճառահետևանքային կապերը, այլապես  նմանաբնույթ պահանջներն ուղղակի կմերժվեն»,- «Մեկ տարի` առանց Արցախի. Վիճակագրություն և ռազմավարական հեռանկար» կոնֆերանսի ժամանակ ասաց իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ ցանկացած արժեքի գնահատում պետք է հիմնված լինի ելակետային տվյալների վրա։
«Եթե մենք ցանկանում ենք խթանել միջազգային համագործակցությունը, ապա գոնե պետք է կարողանան ապացույցներ ներկայացնել մեզ պատկանող նյութական և հոգևոր ժառանգության վերաբերյալ»,-ասաց իրավապաշտպանը։
Նա շեշտեց, որ եթե պետք է գնահատվի քանդված եկեղեցիները և մուտքն Ադրբեջան այդ հարցով արգելափակված է, ապա պետք է օգտագործվի արխիվային փաստերը, որոնք կնպաստի հետագա գնահատմանը։
Սահակյանն ընդգծեց ոչ նյութական արժեքների գնահատման առանձնահատկությունները, անհատականացման միջոցով են տեղի ունենում դրանց գնահատումը և այն համադրելի չէ այնպիսի արժեքների հետ, ինչպիսին են, օրինակ, ձեռագրերը։
«Այս տվյալների հիման վրա է, որ պետք է ապրանքագիտական փորձաքննություններ իրականացվեն և մասնագիտական գիտելիքների գնահատմամբ այդ հարցերին տրվեն մասնագիտական պատասխաններ»,-հայտարարեց Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա խոսեց նաև Ազոխի քարանձավի մասին, որը հնագիտական տեսանկյունից ունի մեծ արժեք, այնտեղ հայտնաբերված նմուշների միջոցով փորձ է արվում հասկանալ մարդկության ողջ միգրացիան և Ադրբեջան անգամ քրեական հետապնդում էր հայտարարել քարանձավում հետազոտություն իրականացրած մասնագետների նկատմամբ։
Իրավապաշտպանը ենթադրեց, որ դրանք հերքել են ադրբեջանական կեղծ թեզերը, ինչի պատճառով էլ քրեական հետպնդում է իրականացվում հետազոտողներին ճնշելու, փաստերի հրապարակումը կանխելու համար։
Նա նշեց, որ քարանձավից դուրս բերված նմուշները հայտնվել են Ադրբեջանի ձեռքերում։
Սիրանուշ Սահակյանը խոսեց նաև Արցախի հարուստ մշակութային արժեքների գնահատման առանձնահատկությունների մասին։

Саакян: На определенном этапе правового процесса встает вопрос компенсации потерь и ущерба, причиненного Баку в Арцахе
15:21 18/09/2024
«На определенном этапе правового процесса встает вопрос компенсации потерь и ущерба, причиненного в Арцахе, и он должен быть измеримым, исчисляемым, должны быть обоснованы причинно-следственные связи, в противном случае подобные требования будут просто отклонены», – заявила правозащитник Сирануш Саакян, представляющая семьи армянских военнопленных в международных судах, на конференции под названием «Год без Арцаха: статистика и стратегическая перспектива».
По ее словам, любая оценка должна основываться на исходных данных.
«Если мы хотим стимулировать международное сотрудничество, то должны суметь хотя бы представить доказательства относительно принадлежащего нам материального и духовного наследия», – заявила она.
Саакян подчеркнула при этом: если необходимо оценить разрушенные Азербайджаном армянские церкви, а доступа к ним нет, то следует использовать архивные факты, которые будут способствовать дальнейшей оценке.
Так, она коснулась ситуации с Азохской пещерой (в юго-восточной части Республики Арцах, недалеко от села Азох Гадрутского района. – Ред.), с археологической точки зрения представляющей большую ценность – как одно из важнейших археологических свидетельств раннего заселения людей.
После войны 2020 года в Сети появилась информация о том, что с места археологических раскопок в селе Азох было вывезено в Баку около 90 пластиковых ящиков с археологическими находками.
Саакян напомнила, что в Азербайджане даже инициировали уголовное преследование специалистов, проводивших исследования в пещере.
Правозащитник предположила, что они опровергли ложные азербайджанские тезисы, и уголовное преследование призвано оказать давление и пресечь публикацию фактов.