Գագիկ Բաղունց. Ես այսօրվա արտաքին քաղաքականությունը նմանեցնում եմ «Шведски синдром»-ին
«Այն ողբերգությունը, որ տեղի ունեցավ մեկ տարի առաջ Արցախում, այդպես էլ մեծ հաշվով հայ ազգի համար դաս չհանդիսացավ»,-Եռաբլուրում հայտարարեց Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Գագիկ Բաղունցը։
Նրա խոսքով, պետք է հստակ հասկանանք, ըմբռնենք, որ տեղի ունեցածը, ինչ էլ անվանանեք՝ ցեղասպանություն, բռնի տեղահանում, թե էթնիկ զտում, մեկ դարի առաջ տեղի ունեցած Մեծ Եղեռնի շարունակությունը։
«Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները, խոսելով երկրի անվտանգության մասին, որը ներառում է երկու բաղադրիչ՝ հզոր բանակի ստեղծում ու զուգահեռ խաղաղության օրակարգն է, կտրուկ շեշտը դնում են միայն խաղաղության օրակարգի վրա՝ հույսներս դնելով, որ դրանով կարելի է ապահովել անվտանգություն։ Ես այսօրվա արտաքին քաղաքականությունը նմանեցնում եմ «Шведски синдром» հասկացությանը, երբ զոհը փորձում է  արտահայտել սեր, ըմբռնում ահաբեկչի նկատմամբ, այնուամենայնիվ հստակ կարելիէ  ասել, որ նման դրսևորումն Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հանդեպ դժվար թե ցանկալի արդյունք տա»,-ասաց Բաղունցը։

Гагик Багунц: Проводимая сегодня внешняя политика напоминает «Стокгольмский синдром»
Случившаяся год назад в Арцахе трагедия, по большому счету, так и не послужила уроком для армянского народа. Об этом 19 сентября в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване заявил спикер парламента оккупированной Азербайджаном Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Гагик Багунц.
По его словам, мы должны четко понять, принять, что произошедшее в Арцахе, как бы мы это ни называли – геноцидом, насильственной депортацией или этнической чисткой, является продолжением Геноцида армян, совершенного сто лет назад.
«К сожалению, власти Армении, говоря о безопасности страны, которая включает в себя 2 компонента – создание сильной армии и параллельное продвижение мирной повестки, делают акцент лишь на второй составляющей, рассчитывая, что этим смогут обеспечить безопасность», – указал Гагик Багунц, добавив, что проводимая сегодня внешняя политика напоминает ему «Стокгольмский синдром», когда заложник (жертва) по отношению к террористу (преступнику) испытывает позитивные эмоции.
«Тем не менее, точно можно сказать, что подобное проявление чувств по отношению к Азербайджану и Турции вряд ли принесет желаемый результат», – отметил он.