Իշխանությունն Արցախի հանձնումն արդարացնելու համար դիմում է ամենաանբարոյական քայլերին. Աբրահամյան
Ադրբեջանը 2023 թվականի սեպտեմբերյան հարձակմանն ընդառաջ, արդեն մեկ ամիս է` մարտական գործողությունների տարբեր դրվագներ է հրապարակում: ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի համոզմաբ, վերջինիս նպատակն է ցույց տալ, թե ինչպիսի մարտավարությամբ և գործողություններով է մարտն իրականացվել, ինչպես են կարևոր հանգույցների նկատմամբ վերահսկողություն հաստատել ու ինչպես են իրենց դրսևորել ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները:
«Սակայն մեր դեպքում այդ կադրերն ավելի շատ ցույց են տալիս, թե առաջնագծի տարբեր ուղղություններում ինչպիսի կատաղի դիմադրություն են ցույց տվել մեր զինծառայողները, աշխարհազորը, կամավորականները, ուժային մյուս կառույցների մարտական ստորաբաժանումները:
Խիստ անհավասար մարտերում, այդ հարձակման հետևանքով 200-ից ավելի մարդ զոհվեց, իսկ Ադրբեջանն Արցախի ընդհանուր շրջափակումից բացի վերահսկողություն հաստատեց Ստեփանակերտը շրջաններին կապող բոլոր կոմունիկացիանների նկատմամբ, ըստ էության, շանս չթողնելով հետագա պայքարի համար:
Այն մարդիկ, ովքեր անտեսում են 44-օրյա պատերազմն ու դրանից հետո ստեղծված ծանր իրադրությունը, ովքեր լռում էին 9-ամսյա անմարդկային բլոկադայի օրերին, ովքեր անտեսում են արցախցիների դիմադրությունը, նրանք կա´մ լավագույն դեպքում մոլորյալներ են կա´մ իշխանության հրահանգավորմամբ գործող քարոզիչներ:
Իշխանությունն Արցախի հանձնումն արդարացնելու համար դիմում է ամենաանբարոյական քայլերին, որոնք արտահայտվում են և´ քաղաքական, և´ քարոզչական տիրույթում` արտադրելով տեղեկատվական աղբ և հսկայական քանակի ապատեղեկատվություն»,- գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Для оправдания сдачи Арцаха власти Армении идут на все
В преддверии годовщины сентябрьского нападения 2023 года Азербайджан уже месяц публикует различные эпизоды боевых действий, обращает внимание секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его мнению, цель Баку – продемонстрировать, с какой тактикой и с какими действиями велся бой, как устанавливался контроль над важными узлами и как себя проявили азербайджанские подразделения специального назначения.
«Но в нашем случае публикуемые Баку кадры больше показывают, какое ожесточенное сопротивление на различных направлениях передовой оказывали наши военные, ополченцы, добровольцы, боевые подразделения других силовых структур.
В результате этого нападения в крайне неравных боях погибли более 200 человек, а Азербайджан, кроме общей блокады Арцаха, установил контроль над всеми коммуникациями, связывающими Степанакерт с районами республики, по сути, не оставив шанса на продолжение дальнейшей борьбы.
Люди, которые игнорируют 44-дневную войну 2020 года и создавшееся после нее тяжелое положение, которые хранили молчание в течение 9-месячной античеловеческой блокады Арцаха со стороны Азербайджана, которые игнорировали сопротивление арцахцев, либо, в лучшем случае, пребывают в заблуждении, либо являются действующими по указке властей пропагандистами.
Для оправдания сдачи Арцаха власти Армении прибегают к самым аморальным шагам, которые проявляются и в политическом, и в пропагандистском поле, производя информационный мусор и дезинформацию в колоссальном объеме», – отметил Тигран Абрамян.