«Հրապարակում նստողին պետք է հարցնել». Արդյո՞ք հայերը մի օր կվերադառնան Արցախ
Երկու հազարամյակի ընթացքում առաջին անգամ Արցախում՝ հայկական հողում, հայ չի ապրում։ Մեկ տարի առաջ՝ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ին, մեկօրյա արյունալի պատերազմից հետո, Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունների հետևանքով 150 հազար արցախցիներ բռնեցին գաղթի ճանապարհը դեպի Հայաստան։
Այսօր նրանց ցանկությունն է վերադառնալ իրենց Արցախ, վերադառնալ իրենց տներ։
Շատերը այդ ցանկությունն իրատեսական են համարում, շատերն էլ արդեն հույսները կտրած փորձում են Հայաստանում կամ այլ երկրում շարունակել իրենց կյանքը, թեև, վերադարձի հույսի գոնե մի փոքր նշույլ ունենալով։
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց քաղաքացիներից, արդյ՞ոք հնարավոր համարում են հայերի վերադարձ Արցախ, արդյո՞ք մեկ օր Արցախը կրկին կլինի հայկական։
Բոլորի ցանկությունը մեկն է՝ Արցախը կրկին լինի հայկական, սակայն ոչ բոլորն են այն համոզման, որ դա հնարավոր է իրականություն դարձնել։
«Անպայման։ Այն հայկական է, ոչ ոք չի կարող դա դրժել։ Անպայման պետք է հետ վերադառնանք»,- նշեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեր հարցման մասնակից քաղաքացիներն այն կարծիքին են, որ այս հարցում գործ ունի անելու և միջազգային հանրությունը, և մեր պետությունը։ Կարծում են, որ թշնամուց Արցախը հետ բերել հնարավոր կլինի  միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանը լավ զինվի ու լավ պատրաստվի։
«Հրապարակում նստողին պետք է հարցնել»,- մեր հարցից զայրացած՝ ասաց քաղաքացին, միաժամանակ նշելով, որ պատասխանն իրենից լավ գիտենք։
«Մեր պատմությունը ցույց է տվել, որ ինչ տվել ենք, ոչ մի սանտիմետր հետ չենք վերցրել, նաև մեր պատմությունը ցույց է տվել, որ մեր վերադասը միշտ վաճառել է մեր հողերը»,- ասաց քաղաքացիներից մեկը։

«Спросите у человека, сидящего в здании правительства». Вернутся ли армяне в Арцах?
С середины третьей декады сентября 2023 года начался вынужденный исход армян Республики Арцах (НКР) из своей Родины. Впервые за тысячелетия древняя армянская провинция, о которой писали еще античные историки, осталась без своего исконного населения, а азербайджанские оккупанты тут же принялись уничтожать древний, старинный и современный армянский след на захваченных землях.
Год назад, 19 сентября 2023 года, Азербайджан развязал очередную широкомасштабную агрессию против Арцаха, чтобы довести до завершения свою политику этнических чисток. После однодневной кровавой войны коренное население Арцаха – 150 тысяч армян – в течение нескольких дней было вынуждено покинуть свои дома, найдя убежище в Армении.
Сегодня у них одно желание – вернуться в свой Арцах, вернуться в свои дома.
Многие считают это желание реалистичным, а многие, уже отчаявшись, пытаются продолжить жизнь в Армении или другой стране, хоть и не теряют надежды на возвращение.
Корреспондент Panorama.am поинтересовалась у респондентов на улицах Еревана, считают ли они возможным возвращение армян в Арцах, станет ли когда-нибудь Арцах снова армянским.
Хоть всех опрошенных и объединяет одно желание – снова увидеть Арцах армянским, но не все из них уверены, что это может стать реальностью.
«Обязательно. Арцах – армянский, никто не может этого отрицать. Мы обязательно должны вернуться», – сказал один из респондентов.
«Об этом нужно спрашивать у человека, сидящего в здании правительства на площади Республики в Ереване», – в сердцах отметил один из граждан.
Граждане, принявшие участие в опросе Panorama.am, считают, что в этом вопросе важны шаги и международного сообщества, и нашего государства.  По мнению респондентов, вернуть оккупированный врагом Арцах можно будет только в том случае, если Армения будет хорошо вооружена и хорошо подготовлена.