Նարեկ Հախնազարյան. Երևանյան համերգին Կոմիտասի մենանվագները կկատարենք այնպես, ինչպես գրել է նա
Աշխարհահռչակ թավջութակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նարեկ Հախնազարյանը Երևանում հանդես կգա մենահամերգով։ Սեպտեմբերի 22-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք երեկոյի հատուկ հյուրն է անվանի դաշնակահար Գեորգի Չաիձե։
«Մեծ անհամբերությամբ սպասում եմ Գեորգիի հետ կայանալիք համերգին։ Գեորգին փայլուն դաշնակահար և երաժիշտ է։ Մենք անընդհատ համագործակցում ենք, առաջին անգամ վերջապես հանդես կգանք Հայաստանում»,- ասուլիսում ասաց Նարեկ Հախնազարյանը։
Նա նշեց, որ ծրագիրը շատ հետաքրքիր է, անակնկալներով լի։
«Հազվադեպ դեպքերից է, երբ ամեն ստեղծագործություն մեր սրտին շատ մոտ է ու սիրված՝ սկսած Շումանի, Մենդելսոնի ստեղծագործություններից, մինչև Կոմիտաս, Ցինցաձե, Պիացոլա»,- նշեց Նարեկ Հախնազարյանը։
Նա նշեց, որ Մենդելսոնի Թավջութակի սոնատ N2-ը հանճարեղ ստեղծագործություն է, ցավոք, շատ հազվադեպ է կատարվում դժվար լինելու պատճառով։
«Երկորդ բաժինը անսպասելի ոճում կլինի, ֆոլկլորային։ Քանի որ այս տարի Կոմիտասի 155-ամյակն է, որոշեցինք կատարել Կոմիտասի մենանվագները։ Ուզում էի այդ կատարումները լինեն բնօրինակից վերացրած, դրա համար Աճարյանի հավաքածուից ընտրեցինք տասից ավելի ստեղծագործություն ու կկատարենք այնպես, ինչպես գրել է  Կոմիտասը։ Տասնամյակների ընթացքում մի շարք հիանալի կոմպոզիտորներ, երաժիշտներ Կոմիտասի ստեղծագործությունները փոխառություններ են արել, բայց հեռացվում են Կոմիտասի պարզությունից, մաքրությունից։ Ուզում ենք այդ պարզությունը ցույց տալ»,- ասաց Նարեկ Հախնազարյանը։
Նա նշեց, որ կկատարեն նաև արգենտիկան տանգո։
Կալգարիում անցկացվող Էսթեր Հոնենսի անվան դաշնակահարների միջազգային մրցույթի հաղթող, նորվեգական Թրոմսյո քաղաքի 4-րդ միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակի դափնեկիր, դաշնակահար Գեորգի Չաիձեն ասաց, որ մեծ հաճույքով է նվագում Նարեկ Հախնազարյանի հետ և ուրախ է, որ վերջապես կարող են նաև հենց Նարեկի հայրենիքում ելույթ ունենալ։

Нарек Ахназарян: На концерте в Ереване произведения Комитаса исполним так, как написал сам композитор
17:54 20/09/2024
Всемирно известный виолончелист, Заслуженный артист Республики Армения Нарек Ахназарян выступит с сольным концертом в Армении. Специальным гостем вечера, который состоится 22 сентября в концертном зале имени Арама Хачатуряна, является пианист Георгий Чаидзе, с которым виолончелист выступал во многих странах мира.
Ахназарян сегодня на встрече с журналистами в Ереване признался, что с нетерпением ждет предстоящего концерта с Чаидзе.
«Георгий – блестящий пианист и музыкант, и мы давно с ним сотрудничаем. Мы выступаем в разных странах и впервые выступим совместно в Ереване», – сказал Нарек Ахназарян.
При этом виолончелист рассказал, что программа концерта очень интересная и полная сюрпризов.
«Из редких случаев, когда каждое произведение – близкое нашему сердцу и любимое: начиная с произведений Шумана, Мендельсона до Комитаса, Сульхана Цинцадзе, и Астора Пьяццоллы», – отметил Ахназарян.
«Второе отделение концерта будет несколько неожиданным – фольклорным. Поскольку в этом году отмечается юбилей Комитаса,155-летие со дня его рождения, мы решили исполнить более 10 его произведений в оригинальном виде, так, как их написал сам композитор», – сказал музыкант.
Он рассказал также, что предстоящем концерте в Ереване они исполнят также аргентинское танго.
Георгий Чаидзе, победитель Международного конкурса пианистов имени Эстер Хоненс в Калгари, обладатель первой премии IV международного конкурса в норвежском Тромсё, считает, что его можно, наверное, назвать представителем русской классической фортепианной школы.
«Я вырос и как музыкант сложился в России. Я учился в Москве, в консерватории, где мы встретились с Нареком. Как сложился наш дуэт? Мы учились примерно в то же время, но при этом не играли вместе. Конечно, я знал, кто такой Нарек.  Он уже тогда был большой звездой. Я помню, что я слушал финал Международного конкурса им. Чайковского, где Нарек играл в Большом зале консерватории.
Для меня большой мечтой всегда была сама мысль о том, что мы когда-нибудь можем сыграть вместе. И спустя какое-то время все получилось», – сказал Чаидзе.
«Я очень рад, что наконец-то получилось вместе сыграть здесь, в Ереване, на Родине Нарека», – добавил он.