Դատավորը մեղավոր ճանաչեց Հրայր Թովմասյանին, ապա ազատեց քրեական պատասխանատվությունից
«Դատարանը վճռեց ամբաստանյալ Հրայր Թովմասյանին մեղավոր ճանաչել երկու դրվագով՝ 2013թ. ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքներում և նրան ազատել քրեական պատասխանատվությունից քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն 2019-ին անցած լինելու պատճառաբանությամբ»,-արդարադատության նախկին նախարար, ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանի գործով դատավճիռը հրապարակեց դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանը։
Դատարանը վճռեց բավարարել գործով տուժող, քաղհայցվոր Մ. Սարգսյանի հայցը՝ ամբաստանյալ Հ. Թովմասյանից հօգուտ տուժողի բռնագանձել 5 մլն 600 հազար դրամ գումար՝ որպես հանցագործության հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցում։
Դատարանը բավարարեց նաև տուժող, քաղհայցվոր Է. Շաբոյանի հայցը՝ ամբաստանյալ Հ. Թովմասյանից հօգուտ տուժողի բռնագանձել 5 մլն 203 հազար դրամ գումար՝ որպես հանցագործության հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցում, մնացած մասով հայցը մերժվեց։
2020 թ. հունվարի 15-ի որոշմամբ ամբաստանյալ Հ. Թովմասյանի գույքի վրա դրված կալանքը 10 մլն 803 հազար դրամի չափով թողնվեց անփոփոխ մինչև քաղհայցերի մասով դատավճռի կատարումը, իսկ մնացած մասով վերացվեց։
Դատավճիռը վերաքննության կարգով կարող է բողոքարկվել վերաքննիչ դատարան հրապարակվելուց հետո մեկամսյա ժամկետում։

Суд в Ереване признал Грайра Товмасяна виновным и освободил его от уголовной ответственности
В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция – в административном районе Кентрон (Центр)) под председательством судьи Татевик Григорян сегодня, 20 сентября, был оглашен вердикт по делу бывшего министра юстиции, экс-председателя Конституционного суда (КС) Армении, судьи КС Грайра Товмасяна.
Суд признал Товмасяна виновным в инкриминируемом ему деянии, при этом освободил его от уголовной ответственности в связи с истечением срока давности дела.
Что касается двух гражданских исков, суд удовлетворил один иск полностью и постановил взыскать с Товмасяна 5 млн 600 тыс. драмов, а второй – частично, взыскав 5 млн 203 тыс. драмов в пользу потерпевших в качестве компенсации за причиненный ущерб.
Суд при этом оставил без изменений арест, наложенный решением от 15 января 2020 года на имущество Товмасяна в размере 10 млн 803 тыс. драмов, до исполнения вердикта суда по части гражданских исков.
Приговор может быть обжалован в Апелляционном суде в течение месяца со дня его опубликования.
Отметим, что суд по делу Товмасяна длился 4.5 года, сторона обвинения требовала приговорить его к 7 годам лишения свободы, а защита добивалась оправдания.
Напомним, Товмасян обвиняется по признакам статьи 308 УК РА от 2003 года (злоупотребление должностными полномочиями).